Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Muškát moravský slaví 30 let od zapsání do odrůdové knihy

Víno (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Víno (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRNO Jedna z nejznámějších a nejrozšířenějších tuzemských vinařských odrůd, Muškát moravský, slaví 30 let od svého zapsání do Státní odrůdové knihy. Dnes se pěstuje na ploše více než 400 hektarů a po Pálavě je druhou nejrozšířenější v tuzemsku vyšlechtěnou odrůdou. Celkově ale patří k těm méně pěstovaným.

Ve Státní odrůdové knize je 67 odrůd. Z nich nejpěstovanější je Veltlínské zelené, Müller Thurgau a Svatovavřinecké, které mají dohromady 40 procent výsadby. Sedm nejpěstovanějších odrůd se dělí o 65procentní podíl na trhu.

Podle enologa Jaroslava Suského, který se podílí na soutěži TOP 77 vín, patří Muškát moravský k těm méně pěstovaným. „Měl boom v době svého vzniku, bylo to nejaromatičtější, co bylo na trhu. Moderní odrůdy jako Hibernal ale tomu už dodaly větší mohutnost,“ uvedl.

Zájem konzumentů podléhá řadě módních vlivů. Podle Suského nyní přichází návrat Ryzlinku vlašského i rýnského. Sám Suský vidí budoucnost Muškátu moravského například v určitých cuvée, což jsou vína ze směsi odrůd, nebo frizzante, tedy perlivých vínech. „Budoucnost je v mladých vínech, z novošlechtěnců je to spíše Pálava,“ dodal Suský.

Právě Pálava je nejrozšířenější odrůdou vzniklou na území České republiky. Muškát moravský je s výměrou 426 hektarů hned za ní. „V dnešní době je odrůda Muškát moravský hlavně spojována jako jedna z odrůd pro výrobu Svatomartinského vína. Odrůda je jemně muškátová s jemnými tropickými tóny po mandarinkách, a proto osloví milovníky aromatických vín,“ uvedl hlavní sommelier Národního vinařského centra Marek Babisz.

Moravský muškát se může na vinicích pěstovat od roku 1987

Jedním z vinařství, které Moravský muškát pěstuje, je Víno Blatel z Blatnice pod svatým Antonínkem. Podle enoložky Ivy Šantavé má vinařství tuto odrůdu na třech viničních tratích - Dílce, Nadhájčí a Vinné hůry. „Díky podmínkám našeho mikroregionu se u nás této odrůdě velmi daří, vždyť byla vyšlechtěna v nedalekých Polešovicích a přizpůsobena i díky tomu na podmínky slovácké podoblasti,“ uvedla Šantavá.

Podloží a mikroklima, které je v Blatnici ovlivněno pohořím Bílé Karpaty, této odrůdě prý sluší. „Vína jsou u nás velmi aromatická, spíše s ovocným charakterem sušených meruněk a broskví s tropickými podtóny a citrusy a svěží kyselinkou. Některé Muškáty jsou, jako by jste jedli právě utržený hrozen muškátu z vinice. Teze o muškátech těžších s nízkými kyselinkami u nás neplatí,“ uvedla Šantavá.

Moravský muškát se může na vinicích pěstovat od roku 1987, kdy byl zapsán do odrůdové knihy. Odrůdu vypěstoval Václav Křivánek. Cílem bylo vyšlechtit novou odrůdu typu Ryzlinku rýnského s kratší vegetační dobou, výraznější úrodností a aromatem. Muškát moravský bývá pojmenován také jako MOPR.

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!