Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
18. září 2017 6:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Muškát moravský slaví 30 let od zapsání do odrůdové knihy

Víno (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Víno (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRNO Jedna z nejznámějších a nejrozšířenějších tuzemských vinařských odrůd, Muškát moravský, slaví 30 let od svého zapsání do Státní odrůdové knihy. Dnes se pěstuje na ploše více než 400 hektarů a po Pálavě je druhou nejrozšířenější v tuzemsku vyšlechtěnou odrůdou. Celkově ale patří k těm méně pěstovaným.

Ve Státní odrůdové knize je 67 odrůd. Z nich nejpěstovanější je Veltlínské zelené, Müller Thurgau a Svatovavřinecké, které mají dohromady 40 procent výsadby. Sedm nejpěstovanějších odrůd se dělí o 65procentní podíl na trhu.

Podle enologa Jaroslava Suského, který se podílí na soutěži TOP 77 vín, patří Muškát moravský k těm méně pěstovaným. „Měl boom v době svého vzniku, bylo to nejaromatičtější, co bylo na trhu. Moderní odrůdy jako Hibernal ale tomu už dodaly větší mohutnost,“ uvedl.

Zájem konzumentů podléhá řadě módních vlivů. Podle Suského nyní přichází návrat Ryzlinku vlašského i rýnského. Sám Suský vidí budoucnost Muškátu moravského například v určitých cuvée, což jsou vína ze směsi odrůd, nebo frizzante, tedy perlivých vínech. „Budoucnost je v mladých vínech, z novošlechtěnců je to spíše Pálava,“ dodal Suský.

Právě Pálava je nejrozšířenější odrůdou vzniklou na území České republiky. Muškát moravský je s výměrou 426 hektarů hned za ní. „V dnešní době je odrůda Muškát moravský hlavně spojována jako jedna z odrůd pro výrobu Svatomartinského vína. Odrůda je jemně muškátová s jemnými tropickými tóny po mandarinkách, a proto osloví milovníky aromatických vín,“ uvedl hlavní sommelier Národního vinařského centra Marek Babisz.

Moravský muškát se může na vinicích pěstovat od roku 1987

Jedním z vinařství, které Moravský muškát pěstuje, je Víno Blatel z Blatnice pod svatým Antonínkem. Podle enoložky Ivy Šantavé má vinařství tuto odrůdu na třech viničních tratích - Dílce, Nadhájčí a Vinné hůry. „Díky podmínkám našeho mikroregionu se u nás této odrůdě velmi daří, vždyť byla vyšlechtěna v nedalekých Polešovicích a přizpůsobena i díky tomu na podmínky slovácké podoblasti,“ uvedla Šantavá.

Podloží a mikroklima, které je v Blatnici ovlivněno pohořím Bílé Karpaty, této odrůdě prý sluší. „Vína jsou u nás velmi aromatická, spíše s ovocným charakterem sušených meruněk a broskví s tropickými podtóny a citrusy a svěží kyselinkou. Některé Muškáty jsou, jako by jste jedli právě utržený hrozen muškátu z vinice. Teze o muškátech těžších s nízkými kyselinkami u nás neplatí,“ uvedla Šantavá.

Moravský muškát se může na vinicích pěstovat od roku 1987, kdy byl zapsán do odrůdové knihy. Odrůdu vypěstoval Václav Křivánek. Cílem bylo vyšlechtit novou odrůdu typu Ryzlinku rýnského s kratší vegetační dobou, výraznější úrodností a aromatem. Muškát moravský bývá pojmenován také jako MOPR.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!