Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Muškát, ryzlink, merlot...jaké odrůdy vína jsou nejčastější?

Jídlo

  9:00
Na světě se pěstují stovky odrůd vinné révy. Jaké odrůdy jsou ale nejčastější?
Sklizeň vína - ilustrační foto.

Sklizeň vína - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Nejrozšířenější bílé odrůdy

Chardonnay
Je to stále ještě světově nejmódnější odrůda vinné révy. Chardonnay pochází z francouzské Burgundské oblasti a pěstuje se zřejmě ve všech zemích produkujících víno. Je to také odrůda s pravděpodobně nejlepším potenciálem ke zrání v barikových sudech, což se někdy zneužívá (vína potom chutnají všechna podobně po vanilce(. Díky struktuře se s Chardonnay hojně pracuje ve vinných sklepech. Umožňuje totiž míšení s jinými odrůdami, kromě toho snáší dobře i několikatýdenní kontakt se slupkou, kvašení při nízkých teplotách a delší zrání v lahvích. Chardonnay obsahuje aroma banánu, akácie a vanilky. Je suché a plné s příjemnou kyselinkou.

Muškáty
Existuje celá řad odrůd muškátu, ale všechny mají typické aroma. Bílý muškát s drobnými bobulemi představuje nejušlechtilejšího člena této skupiny. Ve středozemí se pěstoval již od antických dob a velmi populární byl ve starém Římě. V České republice zaujímá asi čtyři desetiny z celkové plochy vinic. Muškát má intenzívní aroma a lze v něm snadno rozeznat šalvěj a růži, broskev, meruňku a liči. Jeho sladší a vzácnější suchá verze obsahuje v dochuti výrazné nahořklé aroma. Mezi muškáty patří i na Moravě vyšlechtěná odrůda Muškát Moravský, zvaná také MOPr. Vznikla křížením odrůd Muškát Otonel a Prachtraube.

Ryzlink rýnský
Mezi různými druhy ryzlinků je nejproslulejší ryzlink rýnský, jímž se proslavila vína alsaská, německá, rakouská a lucemburská Pěstuje se také ve Spojených státech amerických, v Chile, Austrálii, na Novém Zélandě a v Itálii. V České republice zaujímá asi šest procent z celkové plochy vinic. Vína ryzlinku rýnského mají širokou škálu vůní – ty mohou být minerální, květinové i ovocné. Vína z rýnského ryzlinku jsou suchá, příjemně řízná a bohatá. Sladší nebo těžší varianty jsou díky kyselině příjemně elegantní.

Sauvignon
Tato odrůda se velmi často vyskytuje v oblastech podél řeky Loiry a v oblasti Bordeaux ve Francii. Výtečná vína se z ní vyrábějí na Novém Zélandě a v Chile, ale také v Kalifornii, Jižní Africe, Austrálii a ve východní Evropě. V České republice zaujímá Sauvignon tři procenta z celkové plochy vinic. Vína této odrůdy jsou aromatická s vůní po zelenině, travách, květinách a ovoci a mají příjemnou hladinu kyseliny.

Semillon
Tato odrůda pochází z oblasti Bordeaux a ve Francii je velmi rozšířená. Pěstuje se rovněž v Kalifornii, Argentině, Chile, Jižní Africe, Austrálii a na Novém Zélandě. Sémillon obsahuje řadu aromatických látek, voní po zralém ovoci a má vyrovnanou chuť s nepříliš vysokou hladinou kyseliny. V České republice se oficiálně nepěstuje.

Sylvánské zelené
Tato stará odrůda má původ pravděpodobně v Rakousku. V Itálii se pěstuje v oblasti Trentina a Alto Adige a dále pak ve Francii Alsasku, Německu, Slovinsku, Maďarsku, na Moravě a na Slovensku. Vyrábí se z ní dva typy vín: mohutné, chuťově komplexní víno s výraznější kyselinou a víno více alkoholické, které může zrát řadu let k dokonalosti. Druhý typ je jednodušší, ale je z něj dobře pitelné mladé víno s květinovým aroma a stopami po citrusovém ovoci.

Čtěte také:

Rozeznávání vůně vína - ilustrační foto.


Nejrozšířenější modré odrůdy

Cabernet sauvignon
Odrůda pochází z oblasti Bordeaux a dává vína bohatá na tanin. Snadno se přizpůsobuje rozličným klimatickým podmínkám. Pěstuje se ve všech zemích vyrábějících víno, především ve vinařském Novém světě – v USA, v Mexiku, Chile, Argentině, Jižní Africe, Austrálii a na Novém Zélandě. Víno má aroma po zelenině, ovoci, koření, je suché s vyšším obsahem tříslovin a alkoholu i příjemně tělnaté. Z této odrůdy vznikají po kombinaci s dalšími odrůdami nejvíce ceněná červená vína.

Merlot
Pochází z oblasti Bordeaux, odrůda je ale rozšířená po celém světě. Ve Francii je základní složkou slavných velkých vín z oblasti Bordeaux, třeba z Chateau Petrus, která patří k nejdražším na světě. Má aroma přezrálého červeného ovoce a květin. Víno je suché, jemné, s příjemnou kyselinou a středním obsahem tříslovin. Začíná se pěstovat i v České republice.

Pinot noir (Rulandské modré)
Pochází z francouzské oblasti Burgundska a Champagne. Pěstuje se prakticky ve všech vinařských zemích. Do Čech nechal tuto odrůdu přivézt Karel IV. a dnes je u nás dost nesmyslně vedená pod názvem Rulandské modré. Víno z ní je delikátní, má nízký obsah tříslovin. Voní po ostružinách, jahodách nebo černých třešních.

Syrah nebo také Shiraz
Pochází z oblasti Côtes du Rhône ve Francii, hojně a úspěšně se pěstuje v zemích Nového světa. V  Austrálii a v Jižní Africe pod názvem Shiraz dosahuje vynikající kvality. Má intenzívní barvu, vůni po fialkách, bobulovitém ovoci a černém pepři. Víno je suché, alkoholické, delikátní a bohaté na taniny. V České republice se oficiálně nepěstuje.

Zinfandel
Vynikající a především v Kalifornii velmi populární odrůda. Dává červená vína evropského typu. Američané tvrdí, že ji vypěstovali v Kalifornii, ovšem v Itálii se geneticky shodná odrůda pěstuje pod názvem Primitivo a v Chorvatsku, odkud možná odrůda pochází, se nazývá Plavac mali. Vína z této odrůdy jsou suchá s bohatým květinovým aroma, které zráním dosahuje bohatého kořeněného buketu. Víno má vyrovnaný obsah alkoholu, příjemnou kyselinu a delikátní dochuť.

V případě dvou největších světových producentů vín – Španělska a Itálie – vítězí místní tradiční odrůdy. V Itálii zabírá největší rozlohu vinic odrůda Sangiovese, z které se mimo jiné vyrábí Chianti a ve Španělsku je to Tempranillo.

Autoři: