27. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Kuchyně všech druhů. Nahlédněte do Muzea gastronomie

Na výstavě jsou k vidění i plně vybavené kuchyně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na výstavě jsou k vidění i plně vybavené kuchyně. | foto: ČTK

PRAHA Historii kuchařského umění, pohostinství, stolování i slavné světové i české kuchaře a gastronomické odborníky představí návštěvníkům Muzeum gastronomie, které je od středy otevřeno v Jakubské ulici v pražském Starém Městě.

Při návštěvě expozice lidé projdou všemi epochami vaření. "Na muzeu jsme pracovali více než dva roky. Máme tady historii vaření od prvního ohniště, pak máme dýmnou jizbu, krbovou kuchyň a také ukázku prvních sporáků," kurátorka Nina Provaan Smetanová.

Expozice představuje všechny epochy vaření. Takhle vypadaly první kuchyně.

Expozice představuje všechny epochy vaření. Takhle vypadaly první kuchyně.

Návštěvníci uvidí i klasickou hospodu, bar, vinný sklípek nebo tradiční kupecký krámek. Sekce věnovaná stolování přináší historii příborů a úpravy jídelní tabule včetně základních pravidel stolování.

Důležité informace:

Muzeum gastronomie je otevřeno denně od 10 do 19 hodin. Vstupné stojí 180 korun, pro seniory a studenty je zlevněno na 140 korun.

Síň slávy české gastronomie seznámí zájemce s historií českých kuchařských knih od prvního česky psaného rukopisu z 15. století až po autory druhé poloviny 20. století. Muzeum například získalo úplně první vydání kuchařky od buditelky a spisovatelky Magdaleny Dobromily Rettigové z roku 1826. Ze světových významných kuchařů a filozofů gastronomie bude představen například Francouz Guillaume Tirel, zvaný Taillevent, který působil ve 14. století na francouzském královském dvoře, nebo italský papežský kuchař Bartolomeo Scappi.

V plánu jsou i krátkodobé výstavy, workshopy, přednášky a kurzy, které budou určeny pro školy i pro širokou veřejnost. "Připravujeme i muzejní prodejnu s českými specialitami a těšíme se na to, že se tady budou prezentovat jejich výrobci a nabízet ochutnávky," dodala Smetanová.