Exponáty mapují vše, co souvisí se zpracováním masa, od roku 1850. Do několika let by mělo muzeum fungovat v nové budově.
:Kus sádla na kotletě nezabíjí, říká řezník od šťastného masa Paul Day |
„Do stroje se po porážce vložilo ještě teplé hovězí maso, z něhož se mělněním vyrobil takzvaný prát, což je pojivo pro výrobu salámů. Je to unikát, který podle mě v jiných soukromých sbírkách chybí,“ řekla Pavlíčková. Stroj muzeum získalo z bývalé řeznické výrobny ze Znojma. Muzeum se snaží zároveň se sbírkovými předměty získávat i příběhy, které se k nim vážou. Příkladem může být například pila na kosti, kterou muzeu věnoval bývalý hokejista Augustin Bubník, jehož otec provozoval v Praze řeznictví. „Pan Bubník říkal, že i on sám kdysi na té pile řezal morkové kosti,“ uvedla Pavlíčková.
V muzeu je téměř stovka velkých litinových strojů na transmisní pohon. Mezi exponáty jsou kromě toho téměř 4000 drobných předmětů - nejrůznějších řeznických nástrojů, odznaků, tovaryšských listů nebo knih. Návštěvníky zaujme například starobylá lednička, v níž se chladilo maso kvádrem ledu, nebo řeznické sáně. „Řezník do nich zapřáhl psa a rozvážel s nimi maso,“ poznamenala Pavlíčková. Většina exponátů je uložena v depozitářích, některé jsou také v expozici košer řeznictví v židovské čtvrti v Třebíči. Exponáty většinou lidé muzeu darují nebo prodají za cenu šrotu, jiné provozovatelé kupují hlavně na internetových aukcích.
řezníci z Francie. Nebojí se vegetariánů ani nahoty
Muzeum je otevřeno od roku 2012. Začal ho budovat zakladatel firmy Jan Pavlíček, jenž však začátkem roku 2011 náhle zemřel. Rodina teď jeho sny naplňuje. Do muzea, které provozuje souběžně s řeznickou výrobou, zatím přišlo kolem 6000 návštěvníků. „Hlavně starší lidé mají radost, když poznají nástroje, které třeba používali v rodině,“ řekla Pavlíčková. Zájemci se mohou objednat na webových stránkách, kde najdou i další informace.
Neobyčejné řeznictví. V čem je odlišné? |
V nejbližších letech by mělo muzeum začít fungovat v nové budově, která vznikne za pomoci dotací a grantů na pozemku poblíž centra města. Kromě denně přístupné hlavní expozice řeznických strojů napojených na pohon transmisí, kde lidé uvidí vybavení kompletní řeznické dílny v provozu, by mělo plnit i vzdělávací funkci. „Něco navíc o celém oboru řeznictví by se mohli dozvědět nejen běžní návštěvníci, ale například i studenti,“ řekla Pavlíčková.
Zobrazit celou fotogaleriiProhlédněte si pohodlně všechny fotografie |