Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jaké nástroje potřebovali řezníci dříve? Podívejte se

Jídlo

  6:26
NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU - Přes sto let starý stroj na výrobu hovězího prátu je pravděpodobně nejvýznamnějším exponátem soukromého Řeznického muzea v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku. Muzeum má podle Jaroslavy Pavlíčkové z vedení rodinné firmy Řeznictví Jan Pavlíček, která muzeum provozuje, zřejmě nejrozsáhlejší sbírku řeznických strojů a drobných nástrojů v Česku.

Exponáty mapují vše, co souvisí se zpracováním masa, od roku 1850. Do několika let by mělo muzeum fungovat v nové budově. foto: ČTK

Exponáty mapují vše, co souvisí se zpracováním masa, od roku 1850. Do několika let by mělo muzeum fungovat v nové budově.

„Do stroje se po porážce vložilo ještě teplé hovězí maso, z něhož se mělněním vyrobil takzvaný prát, což je pojivo pro výrobu salámů. Je to unikát, který podle mě v jiných soukromých sbírkách chybí,“ řekla Pavlíčková. Stroj muzeum získalo z bývalé řeznické výrobny ze Znojma. Muzeum se snaží zároveň se sbírkovými předměty získávat i příběhy, které se k nim vážou. Příkladem může být například pila na kosti, kterou muzeu věnoval bývalý hokejista Augustin Bubník, jehož otec provozoval v Praze řeznictví. „Pan Bubník říkal, že i on sám kdysi na té pile řezal morkové kosti,“ uvedla Pavlíčková.

V muzeu je téměř stovka velkých litinových strojů na transmisní pohon. Mezi exponáty jsou kromě toho téměř 4000 drobných předmětů - nejrůznějších řeznických nástrojů, odznaků, tovaryšských listů nebo knih. Návštěvníky zaujme například starobylá lednička, v níž se chladilo maso kvádrem ledu, nebo řeznické sáně. „Řezník do nich zapřáhl psa a rozvážel s nimi maso,“ poznamenala Pavlíčková. Většina exponátů je uložena v depozitářích, některé jsou také v expozici košer řeznictví v židovské čtvrti v Třebíči. Exponáty většinou lidé muzeu darují nebo prodají za cenu šrotu, jiné provozovatelé kupují hlavně na internetových aukcích.

 řezníci z Francie. Nebojí se vegetariánů ani nahoty

Řeznické muzeum má zřejmě nejrozsáhlejší sbírku řeznických strojů a drobných...
Řeznické muzeum má zřejmě nejrozsáhlejší sbírku řeznických strojů a drobných...

Muzeum je otevřeno od roku 2012. Začal ho budovat zakladatel firmy Jan Pavlíček, jenž však začátkem roku 2011 náhle zemřel. Rodina teď jeho sny naplňuje. Do muzea, které provozuje souběžně s řeznickou výrobou, zatím přišlo kolem 6000 návštěvníků. „Hlavně starší lidé mají radost, když poznají nástroje, které třeba používali v rodině,“ řekla Pavlíčková. Zájemci se mohou objednat na webových stránkách, kde najdou i další informace.

V nejbližších letech by mělo muzeum začít fungovat v nové budově, která vznikne za pomoci dotací a grantů na pozemku poblíž centra města. Kromě denně přístupné hlavní expozice řeznických strojů napojených na pohon transmisí, kde lidé uvidí vybavení kompletní řeznické dílny v provozu, by mělo plnit i vzdělávací funkci. „Něco navíc o celém oboru řeznictví by se mohli dozvědět nejen běžní návštěvníci, ale například i studenti,“ řekla Pavlíčková.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat