Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vinaři se dočkali, díky mrazům může začít sběr ledového vína

Jídlo

  6:00
BRNO - Na Moravě začalo v úterý ráno mrznout. Někteří vinaři tak konečně začali se sběrem hroznů na ledové víno. Na mrazy čekali několik týdnů. Řada vinařů už ale čekání na příhodné podmínky vzdala, ledové víno letošního ročníku proto bude spíše rarita.

Při sklizni ledového vína musí být teplota sedm stupňů Celsia pod nulou a nižší. foto: Lidové noviny

Řekl to výkonný ředitel Svazu vinařů ČR Martin Půček.

Na sběr ledového vína vinaři potřebují alespoň sedmistupňový mráz. O půl stupně tento limit překročily teploty na vinicích Vinařství Sádek na Třebíčsku. "Mráz přišel až nad ránem, nebylo to úplně ono, ale hrozny jsme sebrali," řekl majitel vinařství Lubomír Lampíř. Podle něj už hrozny padaly na zem. "Stejně bychom je museli sebrat na pozdní sběr," uvedl. Firma vyrobí ledové víno z odrůdy Sauvignon, sesbírala 1400 kilogramů hroznů, s výlisností asi 20 procent.

Hrozny na ledové víno začali dnes ráno sbírat i zaměstnanci Vinných sklepů Lechovice ze Znojemska. "Nakonec to s teplotou klaplo a minus sedm stupňů jsme měli. Čekali jsme na to několik týdnů," uvedla Hana Kurtinová ze společnosti.

Šest pod nulou na sběr nestačí

Jinde ale sbírat vinaři nezačali. Například Zemědělské družstvo Sedlec u Mikulova mělo dnes na vinicích pouze šest pod nulou. Podle vinaře Zdeňka Zvonka z družstva má firma ke sběru nachystaný jeden a půl hektaru.

Se sběrem čeká na pokles teploty i vinař Petr Marcinčák. Na vinicích má nesklizených pět hektarů. Vinaři se shodují, že počasí je v poslední době nevyzpytatelné a že ledového vína bude letos méně. Podle Půčka ale cena této delikatesy neporoste. "Jde o marginální sortiment. Co nebude z letoška, dodají vinaři na trh z minulých let," uvedl Půček. Některé firmy už produkce ledového vína pro letošek vzdaly. Patří mezi ně například Znovín Znojmo. ČTK to dnes potvrdil jeho šéf Pavel Vajčner.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!