Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na pulty se tlačí minibábovky cupcake. Co je na nich zvláštního?

Jídlo

  10:59
Není to tak dlouho, co jsme se naučili vyslovovat slovo muffin (mafin), a už se na pulty tlačí další zahraniční cukrovinka: cupcake (kapkejk). Proč jsou americké sladké minibábovky po světě tak populární?

Bílá s fialkou je konzervativní, mnohem častěji se cupcaky vyrábějí s pestrou polevou a spoustou zdobení. foto: Profimedia

Kdo zavítal na farmářské trhy v pražských Dejvicích, možná si všiml stánku, kde se místo kol sýra nebo uzenin prodávaly pestrobarevné bábovičky: malé kousky sladkého pečiva nazdobené polevou hrající všemi barvami v papírovém košíčku, kus za skoro třicet korun.

Cupcake.

 Vršky z másla a cukru přitom mohou být od konzervativně vanilkových nebo čokoládových až po ty, které mají příchuť koktejlů nebo bazalky. Aspoň v Praze nebyly přitom ještě před rokem tyhle sladké minibábovky téměř k sehnání. Jednou z mála výjimek byla pekárna se zahraničním sortimentem Bakeshop nebo lahůdky Robertson. Právě sem dodávali a dodávají košíčky z malé firmy Lanka Cakes, již si založila Lana Libin Mayerová, která sice pochází z Kavkazu, ale vyrostla v Izraeli a péct se učila v Kanadě. "Když jsme s košíčky začínali, lidé si mysleli, že jde o druh muffinu s polevou, a hlavní odbyt pro nás představovali cizinci. A časem také mladí Češi, kteří znali cukroví ze zahraničí, ale nikdy ho neochutnali," popisuje svoje začátky Mayerová, která peče citronové i čokoládové či mrkvové kousky na objednávku.

Čtěte také:

Za poslední tři čtyři měsíce se zájem z tuzemska hodně zvyšuje a s ním přibývá i konkurence (o výrobě košíčků se v zahraničí mluví jako o jednom z největších trendů v malém podnikání a prestižní deník Wall Street Journal mu dokonce věnoval celou jednu stránku). U nás jsou tak dnes již k mání také v zahraničních kavárnách Starbucks nebo Costa Coffee.

Co je na minibábovkách cupcake tak exkluzivního? Nejde o žádné novum, první recepty na bábovičky se objevily v amerických kuchařkách na konci osmnáctého století, a to z čistě ekonomických důvodů: koláče o velikosti jedné porce se pekly rychleji a jednodušeji než velký dort. Speciální formy s dírami (stejné jako na muffiny) se potom začaly používat na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Dospělým Američanům nostalgicky připomínají mládí a dětské oslavy, při kterých je rodiče obdarovávali právě cupcaky.

Za novou vlnu popularity může zřejmě i seriál Sex ve městě, kde se v newyorské kavárně a pekárně Magnolia Bakery hlavní hrdinka Carrie Bradshaw pravidelně zakusuje do pořádné dávky polevy a ze svých rtů si olizuje vanilkový krém. I když by to někomu mohlo přijít jako podružná scéna, i ta měla podle všeho vliv na to, proč se zrovna tohle cukroví nyní tak snadno šíří po Evropě.

Zatímco nás pravá košíčková masáž zřejmě brzy čeká, ve Francii už o ní vědí své. Cupcaky tu dokonce začínají konkurovat oblíbeným sněhovým makronkám.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!