16. března 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Na škytavku mátu, na stres mléko. Poznejte, jak nápoje léčí

Čaj - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čaj - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Proti stresu mléko z mandlí rozmixovaných ve vodě, na škytavku mátový čaj, na prevenci zubního kazu šálek černého nebo zeleného čaje po jídle a při užívání antibiotik čaj z lněného semínka - to je jen pár z řady tipů, které předkládá Jarmila Mandžuková v publikaci Co pít, když... Čtenář se dozví, jaké nápoje pomáhají při nejrůznějších zdravotních obtížích i jak si sám může připravit.

Čaje, ovocné a zeleninové šťávy, koktejly, zdravotní vína a likéry jsou plné prospěšných látek, které vyživují, posilují a pomáhají léčit tělo i duši. Mají také schopnost dodat vitalitu, energii a dokonce i prodloužit život.

Lidské tělo tvoří ze 75 procent voda, proto příručka začíná vodou. Denně by jí člověk měl přijmout nejméně 1,3 litru, pokud se nejedná o mimořádnou situaci, není vhodné vypít víc než tři litry. Nadmíra tekutin přetěžuje ledviny a zbytečně vyplavuje důležité minerální látky. Nedostatečný příjem tekutin přetěžuje ledviny a krevní oběh, vede ke tvorbě ledvinových a žlučníkových kamenů, snižuje pozornost a zhoršuje duševní výkon.

V abecedním řazení uvádí příručka zdravotní problémy od aft po potíže se žlučníkem. Speciální kapitolu tvoří bylinné čaje, jejich příprava a léčebné využití. A navíc je v knize přehled vitamínů a minerálů v potravinách.

ČTK, Lidovky.cz

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz