7. listopadu 2018 7:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Na svatomartinské hostině nesmí chybět kaldoun. Jak polévku připravit?

Kaldoun (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kaldoun (ilustrační foto) | foto: Czech Specials

Součástí slavnostně prostřeného stolu během oslav svatého Martina je nejenom husa, ale také kaldoun. Polévka, která dostala název podle drůbežích drobů, je časově dost náročná. Pokud si ale chcete připravit tradiční sváteční tabuli, kaldoun nesmíte vynechat.

Hustá zadělávaná polévka patří k sváteční tabuli, při níž se servíruje i zbytek opeřence odjakživa. Dnes kvůli drůbkům nemusíte kupovat celou husu, ale ve všední den si přípravu stejně raději neplánujte, je totiž časově náročná.

K TÉMATU:

A co bude na přípravu polévky potřebovat? Základem jsou drůbky z kachny, krůty, kuřete (krky, křídla, žaludky), potom budete potřebovat také 80 g širokých nudlí, 100 g kořenové zeleniny, 2 lžíce másla, 1 malá cibule, 1 lžíce hladké mouky, mletý bílý pepř, muškátový oříšek, sůl, 1 vaječný žloutek, 65 ml mléka a čerstvé petrželky (Recept nese označení Czech Specials).

Nejdříve drůbky řádně očistíme, opláchneme. Vložíme do hrnce s osolenou vodou a krátce povaříme. Vzniklou tmavou pěnu odstraníme, přidáme kořenovou zeleninu a vaříme doměkka.

V kastrolu na másle zlehka osmahneme najemno nakrájenou cibuli, přidáme mouku a připravíme světlou jíšku. Zalijeme přecezeným vývarem, jíšku dobře rozmícháme, okořeníme a povaříme. Poté přidáme drůbeží maso zbavené kostí a zeleninu zbylou z přecezeného vývaru. Vložíme předem uvařené široké nudle. Nakonec vlijeme žloutek rozmíchaný v mléce a krátce povaříme. Porce polévky ozdobíme najemno nasekanou petrželkou.

apeAlena Pecháčková

Najdete na Lidovky.cz