Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Na trh přijdou přes dva miliony lahví Svatomartinských vín

Víno- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Víno- ilustrační | foto: Shutterstock

BRNO Od příští neděle půjde na trh rekordních 2,193 milionu lahví Svatomartinských vín. Je to o zhruba 200 000 více něž loni. Značku letos získalo 380 vzorků od 122 vinařů a vinařských firem. Počet vzorků se mírně zvýšil, vinařských firem je zhruba stejně jako loni. Vyplývá to z informací, které poskytl Vinařský fond.

Tradičně nejvíce dodají vinaři odrůdy Müller Thurgau se 106 víny. Z bílých vín nabídku Svatomartinských doplní ještě 39 Muškátů moravských a 22 vín odrůdy Veltlínské červené rané.

Svatovavřinecké vévodí růžovým vínům se 74 víny, zatímco u červených Svatovavřineckých mohou zájemci vybírat z 35. Modrý Portugal dominuje mezi červenými se 70 víny a nabídku doplňuje Modrý Portugal rosé s 21 víny.Cuvée neboli směs více odrůd bude zastoupena 13 víny.

Příznivé léto

Celkem se o udělení značky Svatomartinské ucházelo 431 vzorků, pouze 12 procent z nich v hodnocení neuspělo. "Za nízkým počtem vyřazených vzorků stojí příznivé léto a ty dva týdny času navíc na výrobu," uvedl hlavní sommeliér Národního vinařského centra Marek Babisz. Podle něj také roste zkušenost vinařů s produkcí mladých vín. K hodnocení přihlašují vesměs jen velmi dobrá vína.

Jaká jsou svatomartinská vína?

Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku, určená ke konzumaci po několik měsíců.

Jsou to vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat osobitý charakter.

Mají nižší obsah alkoholu, jsou to spíše vína suchá. Degustátorská kontrola je prověřuje ve dvou termínech, koncem října a začátkem listopadu.

Mezi firmami, které letos požádaly o známku Svatomartinské, jsou velké společnosti i rodinná vinařství. Například produkce společnosti Vinium z Velkých Pavlovic na Břeclavsku je letos oproti loňsku čtyřikrát vyšší.

Firma chce uvést na trh 250 000 lahví Svatomartinského, loni vyrobila s touto značkou pouze 60.000 lahví. "Tento ročník vnímáme, co se týče kvality vína, za velmi dobrý. Vinobraní začalo brzy, a tak jsme měli dostatek času na to, abychom vína vyškolili na očekávanou charakteristiku mladého vína," řekl generální ředitel Vinia Libor Výleta.

První otevírání lahví nového Svatomartinského se uskuteční na svátek svatého Martina 11. listopadu v 11:00 na slavnostních akcích v Čechách a na Moravě. Hlavní akci plánuje Vinařský fond v centru Brna. Svatomartinská vína si získávají stále větší oblibu také v zahraničí, například na Slovensku, v Rakousku, Německu, nezřídka zamíří i do exotičtějších destinací.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...