Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Na vlastní nebezpečí. V Austrálii prodávají kávu 80krát silnější než běžné espresso

Káva - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Káva - ilustrační | foto: Shutterstock

Donesou vám k ní cukr, mléko a také varování o zdravotních rizicích. V australském městě Adelaide podávají kávu „Asskicker“, která je 80krát silnější než běžně podávané espresso. Obsahuje totiž 80krát více kofeinu.

Káva je mixem čtyřnásobné dávky kávy, dvou druhů různě silné kávy překapávané přes kostky ledu a mléka a podle tvůrce člověka udrží na nohou až 18 hodin. Zatímco normální espreso obsahuje obvykle kolem 63 miligramů kofeinu, káva servírovaná v australské kavárně má 5 gramů, píše server CNN.

Speciální druh kávy vymyslel majitel kavárny Steve Benington kvůli zdravotní sestře z nedaleké pohotovosti, která potřebovala něco, co by ji udrželo dostatečně dlouho během noční směny.

Kávu si můžete dát ve třech velikostech. Asskicker, což ve volném překladu znamená životabudič, se v posledních týdnech stal velmi oblíbeným nápojem. Majitel kavárny se ael snaží některé hosty odrazovat, především ty, kteří mají vysoký krevní tlak či trpí srdečními chorobou.

Předávkování kofeinem

Předávkování kofeinem vyvolá nadměrnou stimulaci organizmu, která se může projevit bušením srdce, nervozitou, třesem rukou, neklidem a bolestmi hlavy. Předávkovaný člověk nemůže spát, mohou se objevit halucinace, nevolnost a zvracení. Těžké otravy mohou vyvolat epileptické záchvaty, vážné poruchy rytmu, poruchu vědomí a smrt.

Ačkoliv je přílišné pití kávy spojené se zdravotními riziky, mnozí experti se shodují na tom, že má nápoj i pozitivní vliv na zdraví.

„Lidé pitím kávy snižují riziko vzniku pěti druhů rakoviny: jater, prostaty, tlustého střeva, dělohy a kůže. Konzumace kávy chrání člověka proti cirhóze, Parkinsonově chorobě nebo cukrovce,“ píše ve své knize doktor Sanjiv Chopra z Harvardu.

POdle jeho názoru je však Asskicker už příliš silný. „S konzumací bych byl opatrný, opravdu je to obrovská dávka,“ řekl serveru CNN s tím, že lidem obvykle doporučuje pití dvou až čtyř šálků denně.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...