Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Jak vznikl marcipán? Nahlédněte do dějin cukráren

Cukrárna ve Vodičkově ulici v Praze chce obnovit prvorepublikovou tradici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cukrárna ve Vodičkově ulici v Praze chce obnovit prvorepublikovou tradici. | foto: Lidovky.cz

Do dějin cukráren dává nahlédnout nová výstava v brněnském Letohrádku Mitrovských. Zvláštní důraz kladli autoři expozice na brněnské reálie první poloviny 20. století, řekl za pořadatele Petr Lukas.

Návštěvníci poznají nejvyhledávanější dobové cukrárny v Brně, například Tomanovu, Dorotíkovu a Kolbabovu.

"Dobu zašlých časů připomenou jak interiéry historické cukrárny, tak četné ukázky zapomenutých cukrářských nástrojů, pomůcek, forem, reklam či receptů," uvedl Lukas. Kromě cukráren výstava představuje také známé výrobny cukrovinek, například firmy Dimo, Bumba a Mirko.

Svět brněnských cukráren býval dlouho rozdělený na německý a český - podobně jako další oblasti veřejného života ve městě. Brněnští Němci navštěvovali hlavně cukrárny v dnešní Běhounské a Masarykově ulici.

Nejznámější z nich založil v roce 1867 Josef Krinninger. České korzo bylo v dnešní České ulici s věhlasnou Tomanovou kavárnou. Při nedělních procházkách mířili Brňané na Koliště, kde sídlila cukrárna Augustina Krátkého.

Návštěvníci výstavy získají přehled o historii čokolády, nugátu, marcipánu, perníku, zmrzliny a lízátek, stejně jako o vývoji cukrářského řemesla v Čechách a na Moravě.

Výstava je atraktivní pro děti. Čeká na ně perníkové a bonbonové městečko, k dispozici je výtvarná dílna. Pro vybrané víkendové termíny slibují pořadatelé ochutnávky cukrářských výrobků. Expozice potrvá do 20. června, je otevřeno od středy do neděle.

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....