Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Čokoláda je vášeň. Jak ji vnímají degustátoři?

Čokoláda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čokoláda | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Nejprve prostudovat barvu, pak strukturu a nakonec chuť. Stejně jako v případě vína i ochutnávání čokolády může být právě tak požitkem jako uměním vyžadujícím pravidelný trénink k tříbení chuťových buněk.

A kdo jiný by měl nabízet lekce degustace čokolády než Pierre Hermé, francouzský mistr čokolády a cukrovinek.

"Začnete tím, že se podíváte na povrchovou strukturu," vysvětloval Hermé na nedávné pařížské ochutnávce, kterou zorganizoval "Klub chroupalů čokolády", stopadesátičlenné seskupení lidí sdílejících vášeň pro kakaové boby. "Nejdřív ji trochu naruším, abych otestoval její odolnost," dodal Hermé a zmáčkl plochou nože na několika místech čokoládový bonbon na talíři.

ČTĚTE TAKÉ:


Pak přijde čas na ochutnávání samo, kdy je třeba věnovat bedlivou pozornost "hutnosti, hořkosti, lehkosti struktury i 'ocásku'", tedy dochuti která se jemně otiskne v ústech po každém soustu. V případě čokolád s příchutí je pak třeba posoudit "rovnováhu mezi zvoleným aroma a čokoládou samou". Ovšem především se nesmí zapomenout na to hlavní - potěšení.

Degustátor čokolády a jeho výbava

Pětkrát ročně se členové klubu scházejí s některým z nejlepších francouzských mistrů čokolády, aby degustovali všemožné druhy cukrovinek založených na kakaových bobech - od čokoládových bonbonů a "lanýžků" až po pěny, sušenky, dortíčky a zmrzlinu.

Rituál je pokaždé stejný: Každý degustátor potřebuje malý nožík, sklenici vody a chléb, aby si mohl čistit chuťové buňky. "Nůž je důležitý především pro čokoládové bonbony," vysvětlil Claude Lebey, doyen francouzských gastronomických kritiků a jeden ze zakladatelů klubu.

Čokoláda - ilustrační foto.

"Musíte sladkost rozkrojit na polovinu, abyste viděli tloušťku vrchní vrstvy. Musí klást jistý odpor, ale neměla by být příliš silná, aby vám nezabránila vychutnat si to, co je uvnitř," dodal. Lebey přiznal, že má čokoládu doma uloženou na různých místech bytu, aby si mohl rychle uzobnout, kdykoli na ni dostane chuť.

Vyváženost chutí

"Hmm, káva v tomhle je nadávkována naprosto přesně," pochvaloval si, když vložil do úst bonbon nazvaný "Brasilia", který vytvořil Jean-Paul Hévin, hvězdný pařížský cukrář, jenž má vlastní obchody v Japonsku a Hongkongu.

"Je to krém z tmavé čokolády, ale přidal jsem trochu mléka, abych vytáhl kávovou příchuť," vysvětlil Hévin, který používá raději mletá kávová zrna z Kolumbie a Brazílie než instantní kávu, jak je často zvykem.

Mezi kousky, které členové klubu ochutnali, byl i bonbon s příchutí čaje Earl Grey. "Bergamot by mohl být trochu výraznější," poznamenal jeden z degustujících. "Ano, ale je to riskantní, protože bergamot snadno přebije jakoukoli jinou chuť," oponoval mírně jiný.

Podle Hévina "strefit správné dávkování různých příchutí je nesmírně komplikované a zabere měsíce práce". "Nejčastěji se snažím prosadit čokoládový akcent nad vším ostatním," dodal. Ale někdy se prý také vydá opačným směrem, jako například u bonbonu s příchutí uzeného čaje. "Jsem velký čajový fanoušek, a proto jsem tady vytáhl čajovou příchuť, aby byla doopravdy znát. Chtěl jsem něco silnějšího, energičtějšího," prohlásil.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!