Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Národní soutěž vín má své vítěze. Nejlepší je Veltlínské zelené z Bzence

Jídlo

  9:59
BZENEC - Veltlínské zelené výběr z hroznů 2009 ze Zámeckého vinařství Bzenec se pro rok 2011 stalo Šampionem, tedy vůbec nejlépe hodnoceným vínem Národní soutěže vín, což je nejvyšší soutěž vín v České republice. Po skončení druhého závěrečného kola hodnocení o tom informovali organizátoři soutěže, jimiž jsou zástupci Národního vinařského centra, Svazu vinařů České republiky a hodnoticí komise.

Zámek v Bzenci, ve kterém se víno vyrábí.

Titul Šampiona byl stejně jako tituly vítězů jednotlivých kategorií vyhlašován letos vůbec poprvé. Šampion se zároveň stal vítězem kategorie suchých a polosuchých bílých vín. Jako druhé nejlepší víno této kategorie byl odbornou komisí vyhodnocen Sauvignon pozdní sběr 2009 z vinařství Vinselekt Michlovský. Třetí místo pak získal Müller Thurgau pozdní sběr 2009 z firmy Moravíno.

Nejlepší červené je Rulandské modré
Mezi červenými nejvíce zazářilo Rulandské modré výběr z hroznů 2009 z vinařství Patria Kobylí. Druhé místo získal Merlot pozdní sběr 2009 z firmy Vinium a třetí místo připadlo vínu Alibernet pozdní sběr 2009 z Vinařství u Kapličky.

V kategorii bílých polosladkých vín zvítězil Sauvignon výběr z hroznů 2009 z Vinařství Josef Dufek. Druhé místo získal Hibernal pozdní sběr 2009 z vinařství Horákova firma a třetí místo patří Chardonnay výběr z hroznů 2009 ze Střední odborné školy vinařské a středního odborného učiliště zahradnického Valtice.

V kategorii sladkých vín se degustátoři shodli na Ryzlinku rýnském ledovém vínu 2009 firmy Znovín Znojmo. Druhé místo získalo Chardonnay slámové víno 2007 z vinařství Vinum Moravicum a třetím nejlépe hodnoceným sladkým vínem se stalo Sylvánské zelené ledové víno 2009 z Rodinného vinařství Košut.

Nejlepší kolekci vín do soutěže přihlásila firma Vinařství Josef Dufek.

Kromě toho porota druhého kola Národní soutěže vín vybrala stovku nejlepších vín z Čech a Moravy, které získaly titul Salon vín České republiky. Tato kolekce bude vyhlášena při zahájení celoroční degustační expozice Salonu vín České republiky na zámku ve Valticích 25. února.

Rok 2010 v obrazech

Letošní Národní soutěž vín byla již podruhé dvoukolová. V prvním kole Národní soutěže vín degustátoři na základě nominací z podoblastních předkol hodnotili 498 vín, ze kterých postoupily do druhého kola dvě stovky.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!