8. listopadu 2016 6:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Nedostatku svatomartinského vína se bát nemusíme, říkají vinaři

Svatomartinská mladá vína | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svatomartinská mladá vína | foto: MAFRA - Karel Pešek

PRAHA Svatomartinského vína bude letos zhruba stejně jako loni. Vinařský fond odhaduje, že výrobci pošlou na trh kolem 2,3 milionu lahví. Množství mladého vína na trhu se tak nezmění ani přesto, že letošní úroda byla nižší než ta loňská.

Obliba Svatomartinského vína v České republice mnohonásobně vzrostla, ještě v roce 2005 činila roční produkce 125 tisíc lahví, od roku 2012 se udržuje nad dvěma miliony. První mladá vína se otevřou 11. listopadu po celé republice. Hlavní část oslav se uskuteční v centru Brna.

Podle šéfa Vinařského fondu Jaroslava Machovce má Svatomartinské víno už takovou pozici mezi spotřebiteli i vinaři, že to bez něj zkrátka nejde, a to bez ohledu na celkové množství sklizených hroznů daného ročníku. „Tedy i v ročnících, kdy se kvůli nepřízni počasí urodí méně, vinaři vyrábí dostatek Svatomartinského vína, aby uspokojili poptávku. Z hlediska celkové produkce vína u nás ale Svatomartinské víno nikdy nezpůsobí nedostatek nebo výpadek vín, která přichází na trh zpravidla až v novém roce,“ uvedl Machovec.

Svatomartinské víno je podle něj velmi zajímavé nejen pro spotřebitele, kterým nabízí atraktivní, příjemně pitelná, svěží vína a možnost seznámit se s novým ročníkem, ale i pro vinaře.

Svatomartinské oslavy na náměstí v Ústí nad Labem
Lidické náměstí v Ústí nad Labem

Některá vinařství dokonce v produkci mladých vín přidávají další lahve. Příkladem je Chateau Valtice. „Máme vyrobeno téměř 190 tisíc lahví Svatomartinských vín, což je přibližně o pětinu více než v roce 2015. Zájem o Svatomartinská vína z tradičních špičkových moravských vinařství je stále větší, což nás moc těší,“ uvedl David Šťastný z Chateau Valtice.

Rekordní objem skoro půl milionu lahví dodají do největších obchodních řetězců v Čechách a na Moravě Vinařství Mutěnice a vinařství Neoklas se značkami Sovín a Augustiniánský sklep. Obě vinařství jsou součástí jedné skupiny. „Tento rok byl k vinařům přívětivý a hrozny se sklízely v dobrých podmínkách. Některé odrůdy Svatomartinských vín tak budou dosahovat parametrů vín přívlastkových,“ uvedl provozní ředitel Vinařství Mutěnice Václav Rusnok.

Možnost užívat známku Svatomartinské víno letos získalo 375 vzorků ze 416, jež vinaři tento rok přihlásili. Je to o šest vzorků víc než loni a podle aktuálních odhadů Vinařského fondu dodají vinaři letos na trh 2,3 milionu lahví, tedy zhruba stejně jako loni.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.