12. ledna 2014 15:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Nejchutnější odrůda jablka? U degustátorů vyhrává Meteor

Jablka (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jablka (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

HOLOVOUSY Nejchutnější odrůdou jablek je po čtyřech letech opět odrůda Meteor. Rozhodla o tom tento týden degustace jablek z loňské úrody v Hořicích na Jičínsku, kterou pořádal Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský z Holovous. Odrůda Meteor se na prvním místě umístila již v roce 2010.

O pořadí letos rozhodlo 189 degustátorů, uvedl ovocnář František Paprštein z holovouského ústavu. Degustaci ústav pořádal po 45. Odrůdu Meteor vyšlechtili výzkumníci z Holovous a do registru odrůd byla zapsána v roce 2007. Její jasně purpurově červené plody mají větší velikost a kulovitý pravidelný tvar.

ČTĚTE TAKÉ

Chuť odrůdy je příjemně sladce navinulá, mírně aromatická. Plody se velmi dobře skladují až do pozdního jara i v podmínkách běžného chlazeného skladu. Vzorky odrůdy Meteor i letos nejvíce zaujaly výbornou šťavnatostí a vzhledem.

Degustátoři vybírali ze 45 odrůd

O přízeň degustátorů se letos ucházelo 45 odrůd. Degustátoři stupnicí od jedničky do devítky vedle vzhledu a šťavnatosti hodnotili i vůni, slupku, konzistenci dužniny, vzhled a chuť jablka. Odrůdy hodnotili takzvaně naslepo, jejich název neznali. Degustace mají dát ovocnářům obrázek o tom, které odrůdy konzument preferuje jako nejchutnější. U nově vyšlechtěných odrůd mají napovědět, které odrůdy by mohly mít perspektivu.

Jablka (ilustrační foto).

Loni degustátoři označili za nejchutnější odrůdu Orion, kterou nedávno vyšlechtil Ústav experimentální botaniky Akademie věd ČR. Ani letos si Orion nevedl špatně, skončil na pátém místě.

Jablka jsou v Česku ovocem s nejvyšší spotřebou. Průměrný Čech ročně sní kolem 20 kilogramů jablek či výrobků z nich. Za jablky následují pomeranče a mandarinky s asi 12 kilogramy. Na třetím místě jsou banány se spotřebou kolem deseti kilogramů. Celková spotřeba čerstvého ovoce v Česku se v posledních letech pohybuje mezi 80 až 90 kilogramy na osobu a rok.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG VÝROBY S ANGLIČTINOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Královéhradecký kraj
nabízený plat: 45 000 - 50 000 Kč