Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Nejlevnější je zmrzlina v Indii a Řecku. V Norsku zaplatíte přes sto korun za kopeček

Na ulici v západosicilském Trapani nesmíte lízat zmrzlinu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na ulici v západosicilském Trapani nesmíte lízat zmrzlinu. | foto: Shutterstock

BERLÍN Více než 40 korun za kopeček zmrzliny? Kdo se nad tím pohoršuje, měl by se porozhlédnout do jiných zemí. Liší se nejen ceny, ale také chuťové zvyklosti, upozorňuje agentura DPA a přináší příklady různých zmrzlinových kultur ve světě:

Česká republika

V tradičním mléčném baru, jako je Ovocný Světozor v centru Prahy, je kopeček zmrzliny stále ještě k dostání za 17 korun. Fronta před prodejním pultem tak může rychle narůst. Kdo má chuť na něco exotičtějšího, zajde třeba do francouzské cukrárny Saint Tropez, kde stojí porce 49 korun. V supermarketech je nadále oblíbená „ruská zmrzlina“. Mnozí si při ní oživí vzpomínky na dětství prožité v socialismu.

Itálie

V baště zmrzlinového požitku záleží především na tom, kde si člověk „gelato“ koupí. U turistických atrakcí například v Římě musí sáhnout podstatně hlouběji do peněženky než v obytných čtvrtích. V Itálii se obvykle neobjednávají jednotlivé kopečky, ale chuťová zabarvení. Cenu pak většinou určuje velikost poháru nebo kornoutu. V průměru stojí jedna malá porce, přibližně odpovídající dvěma kopečkům, zhruba 2,50 eura (68 Kč). V Římě se jí zmrzlina celoročně, i v zimě.

Jahodový sorbet je oproti zmrzlině příjemnou změnou.Skandinávie

I když tam ani v létě nebývají pořádná vedra, jsou Skandinávci zmrzlinou posedlí. Je to ale drahý špás. Jeden kopeček může vyjít v přepočtu i na více než 80 českých korun. Na pobřežní promenádě v Oslu si dokonce účtují v přepočtu až 110 korun. Za ně ale také dostanete pořádnou porci. Oblíbenou specialitou Norů je lékořicová zmrzlina. Skandinávci ale experimentují i s jinými exotickými druhy. Mají třeba bazalkovou s bílou čokoládou, olivovou nebo rebarborovou.

Etiopie

V Etiopii je čerstvá zmrzlina stále ještě relativně novým luxusem. V Addis Abebě, kde je kvůli značné nadmořské výšce po většinu roku dost chladno, zatím existují dva „zmrzlinové chrámy“: Igloo a Bruno’s. V obou stojí kopeček 25 birrů, což je v přepočtu přes 27 korun. Na etiopské poměry to je nehorázně mnoho, a zákazníky tak jsou jen vyšší vrstvy a cizinci.

Indie

Jednou z nejoblíbenějších kratochvílí v indické metropoli Dillí je jíst zmrzlinu u symbolu města India Gate. U pojízdných zmrzlinářů je k dostání pomerančová ledová tříšť už za zhruba čtyři koruny.

Turecko

V Istanbulu stojí kopeček normální zmrzliny tři liry (necelých 30 korun). Speciální Kahramanmaraská zmrzlina, pojmenovaná podle jihotureckého města, přijde na pět liber. Vyrábí se z ovčího mléka, cukru a salepového prášku, který se získává z okvětních lístků orchideje. Prodávají je pouliční zmrzlináři v pestrém oblečení, vybavení dlouhými lopatkami.

Francie

Francouzské ceny zmrzliny jsou mezi turisty pověstné. U nejlepších pařížských zmrzlinářů stojí kopeček i více než tři eura (přes 80 korun). Přesto se před renomovanými podniky, jako je například Maison Berthillon na ostrově Île Saint-Louis, za pěkného počasí tvoří dlouhé fronty. Mimo hlavní město jsou ceny trochu příznivější, ale i tam jsou ceny kolem dvou eur za kopeček zcela běžné.

Sorbet má méně kalorií než smetanová zmrzlina.

Řecko

Zatímco v centru Atén je kopeček k mání i za 50 centů (asi 13 Kč), na oblíbených turistických ostrovech, jako jsou Mykonos nebo Santorini, může stát až tři eura. Všeobecně si ale Řekové, a také Kypřané, na zmrzlinové kopečky moc nepotrpí. Přednost dávají nanuku na špejli z kiosku. Dlouhé fronty se před zmrzlinovými stánky obvykle netvoří.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!