Sobota 20. srpna 2022, svátek má Bernard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejen v chlebu. Varování před korýši najdete na polévkách i salátech

Jídlo

  7:00aktualizováno  14:31
Nejen chléb Šumava. Také vlašský salát, fazolová polévka s uzeným masem nebo čabajková pomazánka obsahují stopy korýšů, měkkýšů či ryb. Server Lidovky.cz. zjišťoval, proč výrobci na etiketách uvádějí i alergeny, které by potraviny teoreticky obsahovat neměly.

Všechny tyto pomazánky mají na etiketách napsáno, že obsahují korýše foto: Lidovky.cz

Řetězce Tesco a Albert mají v nabídce řadu potravin, na jejichž etiketách se objevuje upozornění pro alergiky. Uvádí se v nich, že výrobky mohou obsahovat stopy korýšů, měkkýšů a ryb. U bramborového salátu vás toto trio překvapí. Podle etikety mohl obsahovat kromě běžných ingrediencí také arašídy, sóju, hořčici nebo celer.

Bramborový salát
Pochoutkový salát

Mluvčí řetězce Tesco Jan William Dvořák pro to má jednoduché vysvětlení. "Upozornění je přidáváno vzhledem k faktu, že výrobce těchto produktů zpracovává i výrobky, které korýše či měkkýše obsahují jako jednu ze základních surovin, například humrový salát či krevetový koktejl. Jedná se o informaci pro alergiky, která je upozorňuje na možný výskyt stop těchto alergenů," vysvětlil Dvořák.

"Pokud existuje šance kontaminace, pak je výrobce povinen ji tam uvést, legislativa je v tomto směru neúprosná. To není tak, že bychom si dělali alibi, ale že mu to předepisuje zákon," doplnil Dvořák.

Hotová jídla společnosti Heli

Korýš v chlebu
O nezvyklé složení potravin se média začala zajímat poté, co se minulý týden na sociálních sítích objevila fotografie chlebu Šumava, kterou vyfotil znechucený zákazník řetězce Albert. Na etiketě se kromě tradičního složení jako je voda, mouka a sůl objevilo i varování: může obsahovat korýše, měkkýše, vejce, ryby, arašídy, sóju, suché skořápkové plody, celer, hořčici, sezam, vlčí bob.

Jak však server Lidovky.cz ověřil, podobné varovaní se objevuje třeba i na mexickém salátu a hotových jídlech značky Albert Quality.

Na hotových jídlech společnosti Heli se pro změnu dočteme, že jejich výrobky mohou obsahovat stopy oxidu siřičitého, mléka, sóji, lepku, hořčice, ryb, korýšů, měkkýšů i sezamu. Jedná se o nejběžnější a nejsilnější alergeny. Toto varovaní uvádějí pro jistotu na všech svých "hotovkách", ať už jde o fazolovou polévku s uzeným masem nebo hovězí guláš.

"Není to tak od věci, různé druhy různých živočichů v sobě obsahují produkty, které se používají v potravinářském průmyslu. Například u želírovacího postupu," řekla serveru Lidovky.cz tisková mluvčí společnosti Ahold Judita Urbánková.

Za korýše na etiketě chlebu může administrativní chyba

Na etiketu chlebu Šumava, který prodává supermarket Albert, se varování před možným výskytem stopového množství korýšů, měkkýšů, oxidu siřičitého či vlčího bobu dostalo podle vyjádření jednatele pekárny Mader a synové Václava Vrány administrativním nedopatřením. Přerovská pekárna se omluvila. Podle jednatele tyto alergeny chléb v žádném případě obsahovat nemůže.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....