22. listopadu 2010 10:32 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Nejhezčí perníčky jsou ze Vsetína, získaly zlatou. Uspěli i mladí kuchaři

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Juniorský tým kuchařů a cukrářů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Juniorský tým kuchařů a cukrářů | foto: ČTK

VSETÍN Nejkrásnější medové perníčky na světě pečou studentky vsetínské Střední odborné školy Josefa Sousedíka Marie Kolínková a Markéta Václavíková pod vedením své učitelky Jaroslavy Londové. Za svou sladkou expozici s názvem Dívčí snění získaly zlatou medaili na světové soutěži Culinary World Cup 2010, která se od soboty koná v Lucembursku.

Zlatou medaili získal i juniorský tým Asociace kuchařů a cukrářů ČR. Při nedělní soutěži zvítězil v kategorii studená kuchyně. Tým tvoří kuchaři junioři od 17 do 23 let. Jan Souček a Roman Zeykan jsou z restaurace Červená tabulka, František Maděra z Ristorante Gabriele a hotel InterContinental zastupuje cukrářka Zuzana Sychrová.

Národní juniorský tým kuchařů a cukrářů.

Kulinářská díla v kategorii studená kuchyně jsou určena pouze pro vystavení, nikoliv ke konzumaci. Kromě pokrmů pro přehlídkovou tabuli účastníci soutěže připravili jako součást sady dezertů čokoládovou sochu vysokou 90 centimetrů. S její kompozicí cukrářům pomáhali studenti Střední průmyslové školy kamenické v Hořicích.

Cukrářky ze Vsetína se prezentovaly kolekcí pěti medových perníků - kloboukem, deštníkem, zrcadlem, vějířem a košíkem.

Vsetínské cukrářky Jaroslava Londová, Markéta Václavíková a Marie Kolínková získaly zlatou medaili na mistrovství světa v Lucembursku

Do Lucemburska odjely obě žákyně společně se svou učitelkou Jaroslavou Londovou. Práce na pernících jim trvala asi dva měsíce. Všechny výrobky musely nejprve upéct, aby nepraskaly a měly stejnou barvu. To se často nepovede hned napoprvé. Pak přišlo na řadu zdobení. Marie Kolínková má nebývalý talent, polevou dokáže vykreslit tak jemnou krajku, že od té opravdové je k nerozeznání.

Za své výrobky už Kolínková získala důležitá ocenění. Vloni i letos si z mezinárodního mistrovství kuchařů a cukrářů v Hradci Králové odvezla zlatou medaili za umělecký výrobek.

Chcete umět péct a zdobit perníčky? Zkuste kurz

Umění vsetínských cukrářek se brzy bude moci učit i veřejnost. Jaroslava Londová chystá na 30. listopadu a 1. prosince dvoudenní kurz zdobení perníčků. Na něm se zájemci dozví i tajemství jedinečné polevy, která se neroztéká a je podmínkou pro vytváření ohromujících perníkových vzorů.

Zájemci se mohou hlásit do 29. listopadu, a to na e-mailové adresy l.jaroslava@seznam.cz nebo vladka.pol@seznam.cz.


Culinary World Cup je čtvrtou největší soutěží na světě, kde se sjíždí světová kulinářská elita. Koná se jednou za čtyři roky, letos začala 20.listopadu a potrvá do 24. listopadu. Účastní se jí přes 50 zemí.

ČTK, Lidovky.cz
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz