Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nejlépe se stravují Nizozemci. Česko skončilo na 30. místě

Jídlo

  7:00
NEW YORK - Nejvýživnější, nejzdravější a nejlépe dostupné potraviny mají v Nizozemsku, za ním následuje Francie a Švýcarsko. Naopak nejhůře jsou na tom Čad, Etiopie a Angola. Vyplývá to z nejnovější studie sestavené charitativní organizací Oxfam. Česká republika skončila v hodnocení 125 zemí na 30. místě, Slovensko na 25. místě.
Gastronomie - ilustrační foto.

Gastronomie - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Studie vychází ze čtyř základní hledisek - zda lidé v dané zemi mají dostatek jídla, mohou si ho dovolit, zda je kvalitní, včetně čisté vody, a jak jsou zde rozšířené nemoci spojené s výživou, jako cukrovka a obezita. V úvahu bere i podíl podvyživených dětí a rozmanitost potravy.

Dostatek jídla za relativně nízké ceny

"Nizozemsko vytvořilo dobrý trh, který umožňuje lidem získat dostatek jídla. Ceny jsou relativně nízké a stabilní a jídlo vyvážené," uvedla Derah Hardoonová, která se podílela na sestavování žebříčku.

ČTĚTE TAKÉ:

V Nizozemsku jsou levné potraviny a nízká míra výskytu cukrovky. V Čadu jsou problémem nejen vysoké ceny potravin, ale také podíl podvyživených dětí, který činí 34 procent. Čad však není úplně nejdražší, pokud jde o ceny potravin. Dražší potraviny jsou v Guinei a Gambii. Ceny potravin jsou zde až dva a půlkrát vyšší než ceny dalšího spotřebního zboží.

První dvacítku zemí v žebříčku ovládly evropské země. Výjimkou mezi nimi je Austrálie, která spolu s dalšími čtyřmi evropskými zeměmi obsadila 8. příčku. Naopak mezi nejhorších 30 patří africké země a spolu s nimi Laos, Bangladéš, Pákistán a Indie.

Spojené státy a Japonsko se však nedostaly ani mezi prvních 20 zemí. U Spojených států je to hlavně kvůli vysoké úrovní obezity a cukrovky, v Japonsku to způsobila výše cen potravin ve srovnání s dalším zbožím. Ceny potravin v USA naopak patří k relativně nejnižším a nejstabilnějším.

Česko: hodnocení zdraví dopadlo nejhůře

Česká republika obsadila spolu s Chorvatskem a Lotyšskem 30. příčku. Ze čtyř základních měřítek hodnocení nejhůře dopadlo hodnocení zdraví. Slovensko je na tom lépe, skončilo na 25. místě. Polsko, o jehož kvalitě potravin se v Česku často mluví, v žebříčku není.

Oxfam upozornil, že jeden z osmi lidí na světě jde každý večer spát hladový, přestože globálně je dostatek potravin pro všechny. Může za to nesprávné využívání zdrojů, plýtvání a nadměrná spotřeba. Podle Oxfamu je potřeba změnit způsob, jakým se potraviny produkují a distribuují po celém světě, napsala agentura Reuters.

Pořadí některých vybraných zemí: Pořadí Země

Pořadí Země
1. Nizozemsko
2.-3.Francie, Švýcarsko
4.-7.Dánsko, Švédsko, Rakousko, Belgie
8.-12.Irsko, Itálie, Portugalsko, Lucembursko, Austrálie
13.-20.Španělsko, Řecko, Německo, Británie, Norsko, Finsko, Kypr, Island
21.-22.USA, Japonsko
23.-24. Izrael, Nový Zéland
25.-29.Slovensko, Maďarsko, Estonsko, Brazílie, Kanada
30.-32.Česká republika, Chorvatsko, Lotyšsko
Zdroj: Oxfam
Autoři: ,