Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Nejlepší vietnamská polévka pho? Ve Francii a od Číňanů

Pho umí v Paříži fantastickou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pho umí v Paříži fantastickou. | foto: Dagmar Heřtová

PAŘÍŽ Do Paříže se za vietnamskou kuchyní většinou nejezdí. Vliv francouzské kuchyně na vietnamskou je však prokazatelně významný . O známé polévce Pho se traduje, že její název vlastně vznikl od francouzského slova ‚Feu!‘ První pouliční prodavači Pho balancovali, nesouce polévku a její ingredience na ramenou a nejen z opatrnosti, aby někoho nepolili vařící polévkou, ale spíše proto, aby svoji polévku nabízeli, pokřikovali " Feu!"

Dlužno říci, že jejich výslovnost mohla být více‘ Fir‘ anebo ‚Fur‘, z čehož se dnes správně ujalo vyslovení Pho spíše jako ‚ Fir‘. Některé zdroje nicméně uvádějí, že právě francouzský vliv hovězího vývaru s voňavou zeleninou ‚pot –au –feu‘ inspiroval Vietnamce pro její název.

Po tenise polévka

Zavítali jsme do Paříže na French Open a nakonec po neskutečném zážitku ze setkání s tenisovými hvězdami jako je John McEnroe, Martina Navrátilová, Martina Higginsová, Lindsay Davenportová a omámeni atmosférou ze ženského finále, z nějž nakonec vzešla vítězně Serena Williams, jsme si sedli do tradiční francouzské restaurace nedaleko Roland Garros a vychutnávali si lahodné bílé Voigner.

Kam na Pho v Paříži?

PHO 20

Restaurant Vietnamien

2O Rue du maine, 750 14 PARIS

Tel.0033 1 43 20 94 26

Metro: 21 Boulevard Edgar Quinet, Montparaasse Bienvenue

Nakonec věrni své závislosti na vietnamskému pokladu - Pho polévce – jsme se se vrátili k našemu hotelu v Motnparnasse, kde jsme nedaleko vlakového nádraží objevili Vietnamskou restauraci PHO 20.

Nazývat skromný nevelký prostor v přízemí jednoho z tradičních pařížských domů v ulici Rue du Maine restaurací je asi dosti odvážné, nicméně nejednalo se o bistro a nápis vietnamská restaurace vás nenechala na pochybách, že se restaurací tento podnik sám nazývá.

Jednoduše zařízený prostor s velkými barevnými fotografiemi Vietnamské krajiny nebyl ani příliš útulný, byl neosobně moderní a jen stroze lákal k zahnání hladu polévkou Pho.

Na French Open se představila i Martina Navrátilová.

Sedli jsme si k oknu a ve zpola zaplněném prostoru k nám ihned přišla mladičká asijská dívka. S angličtinou měla velké problémy, ale fotografiemi obdařený jídelníček napomohl k objednávce. Výběr jídel byl limitovaný, ale očividně ne na škodu věci.

Pho nabízeli jediné, klasické hovězí s výběrem ze dvou druhů mas, z hovězího žebra a stejku a masových kuliček nebo kombinací masa i masových kuliček. Jako předkrm jsme zvolili klasické vepřové smažené závitky a letní závitky s krevetkami. Objednáváme dva předkrmy a čtyři Pho polévky se vším masem i kuličkami. Na ostatní nabídky vietnamských pokrmů moc nehledíme, jde nám jen o Pho.

Limetka chybí

S předstihem dívka přináší všechny další přísady k polévce, jen místo limetky je k dispozici citron. Bylinky a bambusové výhonky – to vše má Pho mít: čerstvé chilli papričky, koriandr, thajskou bazalku, mexický koriandr a mátu.

Pochutnali jsme si i na jarních závitcích.

Následuje předkrm. Letní rolky jsou vynikající, čerstvé, krevetky velké a lehce prosvítají v tenkém rýžovém těstě. Náplň těchto letních osvěžujících rolek je studená, vermicelli nudličky a bylinky se výborně mísí s připravenou omáčkou. Smažené vepřové rolky chutnají také lahodně, moje tříčlenná mužská společnost chválí vynikající chuť.

Ihned po předkrmu se nese hovězí Pho polévka s většími kousky bílé cibule a koriandrem. Ostatní už je na každém, jak si polévku dochutí. Nejsem právě příznivcem klasické hovězí Pho, lépe mi chutná pálivá kuřecí, avšak při prvním usrknutí vývaru se nechávám unést silnou a voňavou chutí, která mě úplně pohltí.

S chutí skořice

Takové Pho je opravdu nezapomenutelné a mohu prohlásit, že jde o zatím nejlepší hovězí Pho které jsem dosud měla šanci ochutnat. Rychle přidávám všechny ostatní bylinky a chilli papričky a těším se na maso, které je v tenkých plátcích ještě lehce růžové. Masové kuličky mi chutnají ještě více než steakové plátky a nemohu se nabažit chuti vývaru. Cítím v něm všechna koření, snad nejvíc skořici, ale ta nepřehlušuje výraznou, ale hladivou chuť polévky. Všichni zmlkneme a srkáme. Nezapomenutelné!

Bylinky a bambusové výhonky – to vše má Pho mít: čerstvé chilli papričky,...

Ještě se chci dobrat informací, z které části Vietnamu je právě tento recept na Pho polévku, protože vím o odlišnostech mezi přípravou a chutí Pho na severu a jihu země. Dívka přichází pro prázdné misky, my chválíme polévku a žádáme o vyřízení poděkování kuchaři.

Vyzvídám, z jaké oblasti toto Pho je. Asijská dívka má zřejmě problémy s angličtinou, my zase s francouzštinou, takže ještě jednou opakuji svůj dotaz. Asi při třetím pokusu a nepochopení vytahuju kousek papíru a kreslím neuměle mapu Vietnamu a opětovně se ptám ze které oblasti toto Pho je. Dívka natvrdle zírá a pak se její obličej zachmuří a s obavou v hlase špitne: "I am from China!"

Tak zase příště a nudle!

Nekazíme zklamání a ihned nabízíme konverzaci v mandarinštině a syn Péťa pronese s perfektním přízvukem " Ní hao" (ahoj!). Dívka se usměje a je ráda, že už se na nic dalšího nedotazujeme. Trapně se usmíváme a chceme ještě zlepšit naše přátelské rozloučení, tak se ptáme Péti: "Jak se řekne mandarinsky na shledanou?" Péťa ihned vyhrkne: "Mian tiao!"

Klaníme se a dívce při odchodu a opakujeme: "Mian tiao, Mian tiao!" Dívá se na nás nechápavě a velmi shovívavě, zachovává si však asijsky neutrální tvář. "Proč tak divně koukala?", ptáme se. "Tati já jsem si dělal srandu, Mian tiao jsou "nudle"! To bylo první, co mě napadlo!!! A tys byl tak rychlej, že jsem ti to nestačil říct!"

Každopádně, je to nejlepší Pho na Montparnass. Za čtyři Pho polévky, tři předkrmy a láhev výborného Cotes du Rhone jsme zaplatili 56,- EUR a měli jsme se královsky. A nezapomeňte říct na odchodu : "Mian tiao"!

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!