Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejoblíbenější nealko v Česku je voda. Pitný režim ale pokulhává

Jídlo

  12:44
PRAHA - Češi vypijí denně jeden až dva litry tekutin, nejoblíbenějším nealkoholickým nápojem jsou minerálky. Čistou vodu, která by zvláště v parných letních dnech měla tvořit základ pitného režimu, preferují dvě pětiny oslovených, vyplývá z aktuálního průzkumu společnosti Median.
Voda, kohoutek (ilustrační foto)

Voda, kohoutek (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Nejčastěji vypijí muži i ženy jeden až 1,5 litru tekutin denně, podle průzkumu mají lepší pitné návyky muži. Více než čtyři pětiny lidí preferují minerálky. Druhou, respektive třetí příčku v oblíbenosti nápojů obsadily u mužů šťávy z citrusových plodů nebo jiné ovocné a zeleninové šťávy a ochucené nápoje s bublinkami. Ženy se kromě sycených nápojů vyslovily ještě pro limonády s příchutí cola.

Správný pitný režim je podle lékařů nutné dodržovat především v horkých letních dnech. Denně by měl dospělý člověk vypít 2,5 litru tekutiny, v horku, při těžké fyzické práci či sportu ale mnohem víc. Nejlepším základem je čistá voda.

Pijte ráno vodu s citronem a budete zdraví
Příjem tekutin by měl být vyvážený a rozložený do celého dne. Bilanci však zhoršují nápoje s obsahem kofeinu, které tělo odvodňují, vedle kolových nápojů také káva a čaj. Nejlépe je začít den tím, že si člověk hned po probuzení dá sklenici pramenité vody s čerstvě vymačkaným citronem.

Dostatečné zavodnění ukazuje světle žlutá barva moči, je-li tmavší, tělu voda chybí. Podle Světové zdravotnické organizace je nedostatek tekutin příčinou až šesti procent všech nemocí.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Mohlo by vás zajímat