1. března 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Hodně smradlavé ovoce: durian je nejlepší se zmrzlinou

Durian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Durian | foto: Shutterstock

Nepříliš známé ovoce proslavené vynikající chutí, ale také šíleným zápachem, který je cítit na metry daleko. S durianem v tašce nemůžete v Asii cestovat veřejnou dopravou nebo si ho přinést do hotelového pokoje. Pro milovníky ovoce, které neodradí nechutný smrad, je dužina durianu nejlahodnějším požitkem.

Kvůli zápachu se durian nesmí převážet v taxících, půjčených autech nebo ve veřejné dopravě v celé jihovýchodní Asii. Odér ovoce často přirovnávají k zápachu přezrálého sýra, kanálu, mrtvého zvířete nebo veřejných záchodků. Spisovatel Anthony Burgess řekl, že jíst durian je "jako jíst sladké maliny v záchodě."

Durian

Při otvírání musíme na slupce nejprve najít slabé místo, zapíchnout nůž a teprve poté ovoce otevřeme. Pod skořápkou se skrývá moučnatá hmota, která obaluje semena. Plod durianu je zelená až zelenohnědá koule (záleží na druhu), která může být mírně zploštělá, a která je poměrně velká - skoro jako lidská hlava. Je to jeden z největších ovocných plodů na Zemi.

Smrtelná kombinace s alkoholem

Durian se používá hlavně k ochucení sladkostí - zmrzlin nebo i mléčných koktejlů. V Asii se podává s osmaženou cibulí a chilli papričkami k rýži. Využít můžete i semena, která se většinou podávají vařená nebo osmažená v kokosovém oleji. Vhodný je také do džemů a polévek. Konzumace durianu snižuje horečku a je považován za afrodiziakum.

Ovoce také obsahuje velké množství vitamínu C, a aminokyselin tryptofanu, riboflavinu a niacinu.

ČTĚTE TAKÉ:

Jediné s čím se durian nesmí kombinovat je alkohol. V takovém případě by mohl být smrtelně nebezpečný. Nedoporučuje se ani těhotným ženám nebo osobám, které mají zvýšený krevní tlak či žaludeční potíže.

Durian pochází z Malajsie, ale rozšířil se na Borneo, Thajsko, Indonésii a jihozápadní Asii. Nejvíce se pěstuje asi v Thajsku, kde je také největší durianová plantáž na světě.

apeAlena Pecháčková

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.