27. srpna 2014 7:09 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Šneky jako delikatesu objevili ve Španělsku

Šneci se vrací na české talíře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šneci se vrací na české talíře. | foto: Shutterstock

MADRID Nejstarší jedlíci šneků prý nepocházejí z Francie, ale ze Španělska. Pravěcí obyvatelé Španělska patrně konzumovali šneky již asi před 30 000 lety, tedy asi o 10 000 let dříve než obyvatelé jiných středomořských oblastí.

Nález, který patrně nepotěší francouzské gurmány, pochází ze španělské lokality Cova de la Barriada na východě Pyrenejského poloostrova. Vedoucí archeologického týmu Javier Fernández-López de Pablo a jeho kolegové zde na třech místech objevili větší množství pozůstatků skořápek suchozemských měkkýšů druhu iberka stepní (Iberus alonensis). Ulity pocházely z různých časových období, nejstarší z nich byly datovány do doby před 30 000 lety. Vyplývá to ze studie zveřejněné v novém vydání časopisu PLOS ONE.

Na jantaru z borovice

Společně s ulitami tu byly odkryty i paleolitické kamenné nástroje a pozůstatky zvířat, která byla zřejmě také součástí jídelníčku tehdejších lovců a sběračů. Maso bylo, podle interpretace nálezové situace, opékáno v jantaru z borovice a jalovce při 375 stupních Celsia.

ČTĚTE TAKÉ:

Vědci upozornili na to, že zdejší lidé si pro konzumaci vybírali konkrétní druh hlemýžďů a jejich ulity poté shromažďovali na místech k tomu určených. Při analýze si badatelé všímali také stavu těchto ulit, fosilizačního procesu a stáří šneků v době smrti podle velikosti jejich ulity, převažovali zde dospělí jedinci starší než 55 týdnů. Autoři považují svá zjištění za přínos k poznání stravování lidí v období mladého paleolitu a dodali, že v sousedních oblastech Středomoří je doložena konzumace hlemýžďů teprve před 20 000 lety.

Lidovky.cz, ČTK

Takeuchi TB 125 (3t minibagr
Takeuchi TB 125 (3t minibagr

r.v. 2004, naj. 4 567 km, diesel
295 240 Kč (s DPH)