Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šneky jako delikatesu objevili ve Španělsku

Jídlo

  7:09
MADRID - Nejstarší jedlíci šneků prý nepocházejí z Francie, ale ze Španělska. Pravěcí obyvatelé Španělska patrně konzumovali šneky již asi před 30 000 lety, tedy asi o 10 000 let dříve než obyvatelé jiných středomořských oblastí.

Šneci se vrací na české talíře. foto: Shutterstock

Nález, který patrně nepotěší francouzské gurmány, pochází ze španělské lokality Cova de la Barriada na východě Pyrenejského poloostrova. Vedoucí archeologického týmu Javier Fernández-López de Pablo a jeho kolegové zde na třech místech objevili větší množství pozůstatků skořápek suchozemských měkkýšů druhu iberka stepní (Iberus alonensis). Ulity pocházely z různých časových období, nejstarší z nich byly datovány do doby před 30 000 lety. Vyplývá to ze studie zveřejněné v novém vydání časopisu PLOS ONE.

Na jantaru z borovice

Společně s ulitami tu byly odkryty i paleolitické kamenné nástroje a pozůstatky zvířat, která byla zřejmě také součástí jídelníčku tehdejších lovců a sběračů. Maso bylo, podle interpretace nálezové situace, opékáno v jantaru z borovice a jalovce při 375 stupních Celsia.

ČTĚTE TAKÉ:

Vědci upozornili na to, že zdejší lidé si pro konzumaci vybírali konkrétní druh hlemýžďů a jejich ulity poté shromažďovali na místech k tomu určených. Při analýze si badatelé všímali také stavu těchto ulit, fosilizačního procesu a stáří šneků v době smrti podle velikosti jejich ulity, převažovali zde dospělí jedinci starší než 55 týdnů. Autoři považují svá zjištění za přínos k poznání stravování lidí v období mladého paleolitu a dodali, že v sousedních oblastech Středomoří je doložena konzumace hlemýžďů teprve před 20 000 lety.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat