Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Broskve i pampelišky. Německé pivovary vaří z nových druhů chmele

USA

  14:00
BERLÍN - Citrusové plody či jiné ovoce... Kromě tradičních druhů piva, jehož čistota je po staletí přísně dodržována, se v Německu objevuje pěnivý mok s méně konvenční příchutí, a to jedině díky aromatizovanému chmelu, píše agentura AFP.

chmel a ječmen foto: Shutterstock

V maličkém pivovaru v jedné módní čtvrti v Berlíně vaří pivo jeden z novátorských sládků Thorsten Schoppe. "Používáme jen čtyři ingredience, a to je jedna z nich," říká Schoppe, zatímco poněkud kyselá vůně začíná vycházet z vařící vody a sladu.

Malé německé pivovary se stále častěji uchylují k používání "aromatizovaného chmele", který jejich nápoji dodává přídech pomeranče, pampelišky nebo broskve. Zároveň přísně dodržují "dekret o čistotě" piva Reinheitsgebot, který v Německu platí od 16. století a ingredience piva omezuje na čtyři složky: ječmen, chmel, voda a kvasnice.

Schoppe až do nedávna musel dovážet speciální chmel ze Spojených států, kde domácí pivovary tvoří dobře zavedený sektor.

Vše je přírodní

Němečtí pivovarníci, kteří chtějí využít zvyšující se poptávky, loni sklidili první chmel s novými příchutěmi. "Mnoho lidí se diví, že lze dodávat pivu zvláštní příchutě a přitom dodržovat dekret o čistotě piva," uvádí Thorsten Schoppe. Vaří velmi fermentované světlé pivo India s příchutí citrusových plodů. "Někteří nám nevěří, když jim tvrdíme, že vše je přírodní, že do piva nebylo přidáno žádné aroma," zdůrazňuje.

Pomeranč (ilustrační foto)

Pětatřicetiletý Sebastian Hiersick, kuchař z Berlína, má rád whisky, ale o tradiční německé pivo nestojí. "Buď tam je příliš mnoho chmele, nebo příliš mnoho sladu, nebo je to moc pěnivé," soudí. Piva s ovocnými příchutěmi si však oblíbil. "Když je v létě vedro, je to příjemné popití. Je to jako ovocný džus nebo limonáda," říká.

Producent chmele Anton Lutz začal vyvíjet nové německé odrůdy v roce 2006. Mezi novinkami, které vypěstoval, je Mandarina bavaria s příchutí melounu, citrusových plodů a mandarinky.

Místní pěstitelé chmele se však do nových počinů příliš nehrnou. Nové druhy chmele byly loni vysazeny pouze na 150 hektarech, tedy na jednom procentu celkové plochy, na níž se v Německu pěstuje chmel.

"Nechceme měnit celkovou kulturu piva v Německu. Chceme pivu otevřít nové trhy, nechceme přesvědčovat lidi, aby měnili své chutě," ujišťuje Lutz.

Dekret o čistotě piva, který byl v Bavorsku zaveden v roce 1516, přispěl k vytvoření kultury piva založeného více na tradici a kvalitě než na inovaci. Nové odrůdy chmele tedy byly zpočátku přijímány skepticky.

Broskve (ilustrační foto)

"Tradiční německý piják piva byl znepokojen a prohlašoval: nechceme ovocnou limonádu, chceme pivo," říká Elisabeth Seignerová z Bavorského výzkumného ústavu zemědělství.

V bavorském městečku Hof zahájil pivovar Meinel, rodinný podnik od roku 1731, v roce 2010 revoluci. Gisela Meinelová-Hansenová a další tři sládci v regionu uvedli na trh omezenou sérii dvou druhů piva Holladiebierfee, které se prodávalo v lahvích pro šampaňské.

"Naším cílem je získat pro pivo ženy. Toto pivo je naším ambasadorem," vysvětluje. Pivo voní kávou a čokoládou a vaří se z chmele Mandarina bavaria.

Dokonce tradiční Hofbräu, kam především směřují turisté, vaří nyní pivo obsahující německý aromatizovaný chmel.

Autoři: ,