Pátek 6. prosince 2024, svátek má Mikuláš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Neotřelá chuť Belgie: zkuste masové koule s hořko-sladkou omáčkou

Jídlo

  6:00
GENT - Belgie je velmi pyšná na svoji gastronomii. V řadě přidělených Michelinských hvězd a doporučení zaujímá velmi dobré 9. místo hned za Spojeným královstvím. Dalo by se říci, že Belgičané chápou gurmánství jako pravé umění žít ve smyslu harmonie a lásky k dobrému jídlu.

Belgické masové koule jsou unikátní především neotřelou a hladivou chutí omáčky. foto: Dagmar Heřtová

Výběr je nepřeberný, od špičkových restaurací a hotelů až po "street food", na ulici prodávaných nejlepších smažených hranolků s řádnou dávkou majonézy či teplých vaflí s čokoládou nebo šlehačkou a ovocem nebo vším najednou.

Utajená Belgie

Tradičních belgických jídel je mnoho, některá nám však zůstávají utajena. Jednou z belgických specialit vhodných pro tento zimní čas jsou masové koule se sametově tmavou omáčkou z Lutychu (Liège), které jsme překvapivě neobjevili v Lutychu, ale v nádherném Gentu.

Gent je vedle starobylých Brugg nepochybně jedno z nejkrásnějších měst v Belgii.

Gent je vedle starobylých Brugg nepochybně jedno z nejkrásnějších měst v Belgii. Láká starými uličkami, podmanivými kanály a atmosférou časů velmi dávných, podle mě je to poetické místo lákající k návštěvě.

Pokud chcete dobře poznat belgickou gastronomii, zavítejte do unikátní brasserie Belga Queen, tady vás nejen provedou tím nejlepším, co belgická kuchyně nabízí, ale navíc dostanete dávku té nejlepší atmosféry, což je důvod, proč při návštěvě Gentu ani na chvilku neváháme, že bychom šli někam jinam.

Pokud chcete dobře poznat belgickou gastronomii, zavítejte do unikátní...

 Na nábřeží Graslei stojí patrně nejstarší budova v celém Gentu, je to ze 13. století zachovalé skladiště obilí, s vybraným vkusem přeměněné v moderní restauraci, která zabírá celá čtyři patra této mohutné stavby. Za projektem stojí geniální muž jménem Antoine Pino, architekt, který jako 17letý uprchlík se statusem OSN, narozený portugalským rodičům, přišel do Belgie.

Savana uprostřed Belgie

Na svá studia architektury a designu interiérů si přivydělával jako kuchař v několika místních restauracích a dostal se na seznam stovky nejvlivnějších kuchařů v Belgii. Jako architekt při své tvůrčí přeměně obilného skladu respektoval místo, ducha a tradici a výsledkem je Belga Queen - pulsující bar, restaurace, brasserie, oyster bar na terase a barem v podkroví, který dýchá atmosférou barev savany a Belgického Konga, celkem až 200 míst pro hosty, kam se bez dlouho dopředu zajištěné rezervace nedostanete.

ČTĚTE TAKÉ:

Láska Antonia Pino ke gastronomii, designu a Belgii se zde prolíná v neuvěřitelné souhře a je vidět na každém detailu. Co je jedinečné, je atmosféra, přes podmanivé osvětlení, blízký kontakt s ostatními hosty a překvapivě krásný romantický výhled na historické domy na nábřeží kanálu až po profesionální servis.

Jednou z belgických specialit vhodných pro tento zimní čas jsou masové koule se...

Jídla se připravují z pečlivě vybraných surovin místních farmářů, vína a káva musí být od belgických dodavatelů. Vše má jedinečnou kvalitu a výsledkem je odlehčená belgická kuchyně s moderním twistem. Prim zde hrají ryby a plody moře, od ústřic po langusty a kraby, nakonec Gent je spojen s mořem dvěma kanály, takže jde také o místní speciality. Při přípravě několika nabízených pokrmů se používá, jak jinak, belgické pivo.

Belgické masové koule jsou unikátní především neotřelou a hladivou chutí omáčky. Jsou o mnoho větší než známé švédské koule (i bez koňského masa), a omáčka má výjimečně jemně hořko-sladkou chuť. Připravuje se s tmavým pivem, nejlépe bez příměsi chmele, a o sladkost se podělí tradiční sirup z Lutycho (sirop de Liège), což je sladký, lepivý koncentrát z jablek a hrušek. A pokud zrovna necestujete do Belgie, pátrejte po on-line prodejcích anebo si ho pro tento účel jednoduše připravte. Je to velmi snadné.

Masové koule z Lutychu

Na masové kuličky:

900 g mletého masa, nejlépe směs napůl hovězího a vepřového, nebo jen hovězí

2 bílé tousty nebo 2 menší housky bez posypu

1 vejce

150 ml mléka

2 menší cibule, nejlépe šalotka (má jemnou chuť)

2 lžičky drhnuté majoránky

2 lžičky drhnutého tymiánu

1-2 lžičky soli, nejlépe mořské

nahrubo umletý pepř, nejlépe bílý, může být i barevný

rostlinný olej na smažení

Na omáčku:

2 menší cibule

1 vrchovatá lžíce hladké mouky

1 bobkový list

1-2 lžičky drhnuté majoránky

třetinka tmavého piva

2 velké lžíce sirupu z Lutychu (sirop de Liège) nebo pyré z jablek a hrušek (viz níže)

Suroviny a postup na přípravu sirupu:

2 jablka

2 hrušky

2 lžíce cukru

2 plátky průhledné želatiny

Belgické masové koule jsou unikátní především neotřelou a hladivou chutí omáčky.

Oloupaná jablka a hrušky nakrájejte na menší kousky a rozmačkejte. Dejte do hrnce a přidejte 2 lžíce cukru a pomalu vařte ve vlastní šťávě. Stačí krátce, jen aby se šťáva zredukovala asi o 1/3. Odstavte, přidejte dva plátky želatiny, smíchejte a nechte zchladnout. Konzistence sirupu by měla být asi jako tekutý džem a do omáčky ho použijte celý.

Nejdříve namočte tousty v mléce, stačí 5 minut, a poté lehce vymačkejte. Do mísy dejte hovězí a vepřové mleté maso. Přidejte jemně nakrájenou cibuli, vejce a tousty. Okořeňte solí, pepřem, majoránkou a tymiánem. Vyhrňte si rukávy a vše rukama důkladně promíchejte.

Vytvarujte koule o velikosti jen trochu menší než tenisový míček. Rozehřejte olej v kastrolu, nejlépe litinovém, a koule postupně při větší teplotě osmažte, lehce obracejte, aby se nerozlomily. Vyndejte je (opatrně, uvnitř nejsou ještě zcela uvařené) na talíř s papírovým ubrouskem a nechte do něj nasát přebytečný olej.

Mezitím připravte v kastrolu, kde se smažily koule, omáčku.

Do oleje dejte jemně nakrájenou cibuli a na mírném ohni zpěňte. Cibule nesmí být spálená. Zahustěte moukou a krátce osmahněte. Poté pomalu (aby moc nepěnilo) přidejte pivo, koření a sirup. Na mírném ohni chvilku povařte. Omáčku propasírujte v sítku a do připravené omáčky vložte koule a ještě asi 15 minut na velmi mírném ohni pod pokličkou povařte. Omáčka má být lehce krémová, a pokud se zpočátku obáváte její hustoty, věřte, že při vaření s koulemi se ještě trochu rozředí.

Koule se podávají velmi horké, přelité omáčkou, se silnými (masitými) domácími hranolky, míchaným zeleným salátem a jak jinak než s belgickým pivem, třeba Jupiler nebo Hoegaard právě z Lutychu. Delikatesní oběd nebo večeře!

Autor: