Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Netradiční pekárna v Olomouci. Pochutnají si tu psi i jejich majitelé

Bobtail, aneb Old English Sheepdog (staroanglický ovčácký pes). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bobtail, aneb Old English Sheepdog (staroanglický ovčácký pes). | foto: Reprofoto

OLOMOUC Sušenky z jitrnicového prejtu, švestkové jednohubky, tuňákové keksy, ale i muffiny s ovocnou náplní má ve své nabídce netradiční pekárna v Olomouci, která se jako první v širokém okolí specializuje na psy. Pekárna nemá o čtyřnohé klienty nouzi a sortiment pekařských výrobků pro mlsné psí jazýčky postupně obměňuje. Na pečených pamlscích si občas pochutnají i zvědaví majitelé psů.

Majitelka psího salónu a pekárny Marcela Alexová říká, že na výběr je 25 druhů pekárenských výrobků, jejichž složení pečlivě přizpůsobila chutím i zažívacímu traktu psů. „Mám psí salón a zajistila jsem, že lidé nemají úplně jasno v tom, co všechno jejich hafan potřebuje,“ zdůvodnila Alexová rozhodnutí pustit se do pečení psích dobrot.

Alexová před časem vymyslela první recepty a upečené laskominy dala zkušebně ochutnat svému psovi, který má vleklé zažívací problémy a při každém soustu prý radostně zavrtěl ocáskem. Poté ve svém psím salónu instalovala malou pekárnu a prosklený pult se postupně začal plnit pečenými dobrotami různých barev, tvarů a vůní. „V nabídce máme například tuňákové a lososové sušenky, batátové kuličky, plněné muffiny i minipizzu,“ uvedla Alexová.

Sezónní jídla

Produkce psí pekárny kopíruje sezónu. „Když byly borůvky, tak jsme dělali borůvkové sušenky či muffiny s borůvkovou náplní. Na podzim pak budeme při pečení používat zvěřinu a v zimě husí maso,“ podotkla Alexová. 

Psí pekárna má v nabídce i speciální dorty, které peče psům - jubilantům. „Základem dortů je maso. Lidé si sami řeknou, z jakého masa má být korpus a z čeho náplně a ozdoby, které jsou většinou vyrobeny z tvarohových či sýrových pomazánek,“ podotkla Alexová.

Bez koření a soli

Při přípravě těsta a náplní pekařka kvůli citlivému zažívání psů nepoužívá koření, cukr ani sůl. Pečené pamlsky, z nichž některé hrají několika barvami, ale vypadají velmi lákavě a na první pohled nelze poznat, že jsou určeny pro psy. Jistou indicií, že člověk nevstoupil do klasické pekárny, může být vystavená jitrnicová sušenka ve tvaru jezevčíka.

Někteří zákazníci se při další návštěvě psího pekařství jeho majitelce s úsměvem přiznali, že doma neodolali a psí pečivo ochutnali. Prý si na něm celkem pochutnali. „Reakce byly kladné, nikdo nám nepřišel vynadat a naši klienti se vracejí,“ podotkla s úsměvem Alexová.

Velké srovnání příjmů v Česku a Evropě: stále jsme platoví otloukánci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Proč Češi berou méně než na Západě? Experti říkají, že vyrábíme s nižší přidanou hodnotou a dodávají, že Německo...

Jak starý je váš pes? Roky psího života se násobí podle velikosti rasy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jeden psí rok = sedm lidských. Omyl! Podle amerických vědců zažitá rovnice neplatí. Váš hafan je možná daleko starší,...

Řidiči nadýchají po housce i Birellu. Policie je na výmluvy zvyklá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stačí si dát na benzince k svačině hamburgerovou housku, zapít ji nealko pivem – a při následné kontrole můžete jen...

J. Vargulič Pakárna.. 8:07 16.8.2015

Vybíráte právě jméno pro své miminko? Pomůžeme vám!
Vybíráte právě jméno pro své miminko? Pomůžeme vám!

Výběr jména pro miminko patří mezi ty nejkrásnější povinnosti nastávajících rodičů. Možností je ale tolik, že není snadné vybrat jedno jediné.