Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Nikdy bych jídlo nevrátil, říká michelinský šéfkuchař Alléno

Šéfkuchař Yannick Alleno | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfkuchař Yannick Alleno | foto: 2media

Má tři michelinské hvězdy a vaří v jedné z nejlepších francouzských restauraci Cheval Blanc v Courchevel. Ocení dobré jídlo a vše co k němu patří, ale v nikdy by ho prý v restauraci nevrátil. „Nejraději mám bylinky. Jídlu dodávají sílu,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz šéfkuchař Yannick Alléno.

Lidovky.cz: Jste jeden z nejznámějších šéfkuchařů na světě? Není to tlak? Nebojíte se, že už nepřijdete s ničím novým?
Tlak to není, je to výzva. Být šéfkuchařem je vždy velká věc, protože každý oběd a každá večeře musí být dokonalá. Nesmíte nic pokazit. Klient si to musí opravdu užít. Pořád budu mít co objevovat, jsem velmi zvídavý a stále hledám nové věci.

PSALI JSME:Lidovky.cz: Kdy jste zjistil, že to, čemu se opravdu chcete věnovat, je jídlo a vaření?
Mí rodiče měli brasserii blízko Paříže. To od nich jsem zdědil vášeň pro vaření. Hodně jsem vaříval s mojí babičkou a maminkou. Vždy jsem věděl, že chci být kuchařem. Když mi bylo 15 let, tatínek se chtěl ujistit, že je to pro mě ta správná volba a poprosil Gabriela Biscaye, aby mi našel místo na stáž. A on mi ji našel. V Relais Louis XIII s Manuelem Martinezem. Okamžitě jsem si to zamiloval. Gabriel Biscay byl moje první šance a otevřel mi dveře do světa vaření.

Jedna ze specialit francouzského šéfkuchaře

Lidovky.cz: Jaká jídla máte rád? Složitá či jednoduchá?
Mám rád všechna jídla, jsem strašně nenasytný. Nedokážu říct, jaké je moje nejoblíbenější, ale když jsem doma, mám rád jednoduchá jídla. Můj oblíbený dezert je Saint Honoré.

Lidovky.cz: Kdybyste měl jmenovat jednu surovinu, bez které byste se v kuchyni neobešel, která by to byla?
V mé kuchyni najdete všechny ingredience, všechny mám rád. Je to těžká otázka, ale asi bych řekl, že bylinky. Rád přidávám bylinky do jídel, která připravuji, dává jim to sílu.

Lidovky.cz: Navrhl jste vlastní kolekci nádobí? Jak tento nápad vznikl?
Především za tím bylo osobní setkání s paní Valerií Gilbert. Vyznáváme stejnu filozofii, máme stejný pohled na věci a bylo nám jasné, že spolu musíme pracovat. Vše vzešlo z našich rozhovorů o vaření, šéfkuchařích a z naší vize, která je podobná.

Lidovky.cz: Když přijdete do restaurace, jak to musí probíhat, abyste byl spokojený?
Pro mě je restaurace vždy kompletním zážitkem. Jídlo je samozřejmostí, ale obsluha a atmosféra jsou velmi důležité. Pokud jsem ve společnosti báječných lidí, je jisté, že si to užiju.

Lidovky.cz: Vrátil jste z nějakého důvodu objednané jídlo?
Ne, to bych nikdy neudělal.

Restované brambory podle Yannicka Alléna

  • 2 šálky tenkých plátků brambor
  • 2 velké cibule, rozčtvrcené a rozdělené na měsíčky
  • 1/4 šálku másla + máslo na vytření pánve
  • 2 lžíce telecího nebo jiného hnědého vývaru

Postup: Cibuli nechte v omáčníku osmahnout 2 minuty a vyjměte. Omáčník vytřete máslem a vyložte vrstvami brambor a cibule. Zakryjte plátky másla a zalijte vývarem. Vařte pod pokličkou 20 minut na velmi nízkém plameni. Nemíchejte. Nechte vychladnout a omáčník překlopte na talíř tak, aby se brambory vyklopily jako koláč.  Ideální příloha například k telecímu ramínku. 

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...