Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Fenomén pivní kultury v Česku? Popisuje ho kniha Staré plzeňské hostince

Fenomén pivní kultury v Česku odhalí kniha Staré plzeňské hostince. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fenomén pivní kultury v Česku odhalí kniha Staré plzeňské hostince. | foto: Reprofoto

PLZEŇ V Plzni bylo na počátku minulého století více hospod než nyní. Pilo se také více. Na pivo se chodilo častěji a většinou hned po práci. Potvrzuje to nová kniha Staré plzeňské hostince. Více než 400stránkové dílo Markéty Maškovské, na němž pracovala šest let, dokazuje, že bez hospod by nevznikla významná česká literatura ani některé politické strany.

U ostatních národů světa tento nezpochybnitelný fenomén tak silný není, řekl historik Jan Kumpera.

Pivo. Ilustrační foto.

„Jsou tam popsány rázovité postavičky, jimž zdatně konkurovali umělci jako Mikoláš Aleš, Jaroslav Hašek, Vendelín Budil, Josef Skupa a Miroslav Tyrš. Také o nich jsou tam historky. Jak a kde moc popíjeli a co při tom a potom vyváděli,“ řekl historik Miloslav Krist.

Podle něj je v knize soupis hostinců v Plzni i příhody z hospodského a společenského života. Na své si přijdou i gurmáni. „Málo se ví, že z Prahy do Plzně se vypravoval zvláštní vlak pro milovníky piva,“ uvedl Krist. 

Mapa české pivní kultury

Pivo podle něj vždy stálo v Praze o trochu víc než v Plzni, například před 100 lety o třetinu, a cestě do Plzně se tak říkalo „úsporné pití“. „Bez těch hospod by sláva českého piva nebyla taková,“ řekl Vladimír Jurina z Prazdroje, který vydání knihy podpořil. Takto ucelený přehled plzeňských hospod nikdy zmapován nebyl. Kniha je hodnotná i jako zdroj informací o české pivní kultuře.

Maškovská zpracovala původně u profesora Kumpery diplomovou práci, na níž začala pracovat v roce 2006. „Nespokojila se s ní a začala bádat dál v knihovnách, archivech, muzeích a novinách. Práce je to velmi záslužná,“ řekl Kumpera. 

K tématu

Kniha dokladuje také stolní společnosti, které vznikaly hlavně na přelomu 19. a 20. století. „Bylo jich tu opravdu hodně, na přelomu století na 150, a tak byl dokonce založen spolek proti ustavování spolků,“ uvedla jednatřicetiletá autorka. Členové spolků se oblékali do různých převleků a měli své rituály.

„Kniha je nabitá daty a informacemi. Je tam 300 fotografií. Dokumentace je to velmi cenná,“ řekl nakladatel Jiří Ševčík. Pokud bude chtít někdo psát po 50 letech knihu o plzeňských hospodách i kultuře, nesmí podle Kumpery knihu opominout. „V hospodě je život Čechů a to se nezmění ani v elektronické budoucnosti,“ dodal.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...