Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Fenomén pivní kultury v Česku? Popisuje ho kniha Staré plzeňské hostince

Fenomén pivní kultury v Česku odhalí kniha Staré plzeňské hostince. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fenomén pivní kultury v Česku odhalí kniha Staré plzeňské hostince. | foto: Reprofoto

PLZEŇ V Plzni bylo na počátku minulého století více hospod než nyní. Pilo se také více. Na pivo se chodilo častěji a většinou hned po práci. Potvrzuje to nová kniha Staré plzeňské hostince. Více než 400stránkové dílo Markéty Maškovské, na němž pracovala šest let, dokazuje, že bez hospod by nevznikla významná česká literatura ani některé politické strany.

U ostatních národů světa tento nezpochybnitelný fenomén tak silný není, řekl historik Jan Kumpera.

Pivo. Ilustrační foto.

„Jsou tam popsány rázovité postavičky, jimž zdatně konkurovali umělci jako Mikoláš Aleš, Jaroslav Hašek, Vendelín Budil, Josef Skupa a Miroslav Tyrš. Také o nich jsou tam historky. Jak a kde moc popíjeli a co při tom a potom vyváděli,“ řekl historik Miloslav Krist.

Podle něj je v knize soupis hostinců v Plzni i příhody z hospodského a společenského života. Na své si přijdou i gurmáni. „Málo se ví, že z Prahy do Plzně se vypravoval zvláštní vlak pro milovníky piva,“ uvedl Krist. 

Mapa české pivní kultury

Pivo podle něj vždy stálo v Praze o trochu víc než v Plzni, například před 100 lety o třetinu, a cestě do Plzně se tak říkalo „úsporné pití“. „Bez těch hospod by sláva českého piva nebyla taková,“ řekl Vladimír Jurina z Prazdroje, který vydání knihy podpořil. Takto ucelený přehled plzeňských hospod nikdy zmapován nebyl. Kniha je hodnotná i jako zdroj informací o české pivní kultuře.

Maškovská zpracovala původně u profesora Kumpery diplomovou práci, na níž začala pracovat v roce 2006. „Nespokojila se s ní a začala bádat dál v knihovnách, archivech, muzeích a novinách. Práce je to velmi záslužná,“ řekl Kumpera. 

K tématu

Kniha dokladuje také stolní společnosti, které vznikaly hlavně na přelomu 19. a 20. století. „Bylo jich tu opravdu hodně, na přelomu století na 150, a tak byl dokonce založen spolek proti ustavování spolků,“ uvedla jednatřicetiletá autorka. Členové spolků se oblékali do různých převleků a měli své rituály.

„Kniha je nabitá daty a informacemi. Je tam 300 fotografií. Dokumentace je to velmi cenná,“ řekl nakladatel Jiří Ševčík. Pokud bude chtít někdo psát po 50 letech knihu o plzeňských hospodách i kultuře, nesmí podle Kumpery knihu opominout. „V hospodě je život Čechů a to se nezmění ani v elektronické budoucnosti,“ dodal.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...