23. listopadu 2011 14:40 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

O Vánocích jedině 'superkapra'. Je zdravější

Vánoční prodej kaprů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoční prodej kaprů. | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

O Vánocích si budeme moci vychutnat lepší a zdravější kapry. Vědci z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích totiž vyvinuli krmivo pro ryby, po němž má maso zvýšený obsah prospěšných omega 3 mastných kyselin.

Příznivé účinky konzumace tohoto kapra na nemoci srdce a hojení ran konstatovali i experti z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze, badatelé ve čtvrtek představí své výsledky. Informoval o tom Jiří Koleček z fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.

"Superkapr" by měl být k dostání už letos o Vánocích, naplno ale chov odstartuje až příští rok.

Vánoční prodej kaprů.


"Dle závěrů klinické studie vypracované IKEM měli pacienti, kteří konzumovali tohoto kapra, o 30 procent lepší laboratorní výsledky než pacienti na klasické dietě. Výsledkem tak byly lepší parametry hojení ran a hodnoty tukového spektra," uvedli zástupci školy na webu omega3kapr.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

Vyšší obsah omega 3 mastných kyselin

Zvýšený přísun omega 3 mastných kyselin pomáhá také při snižování cholesterolu, má pozitivní vliv při poruchách srdečního rytmu, schizofrenii a problémech s pamětí.

Za úspěchem jihočeského kapra je speciální krmná směs na bázi rostlinných olejů, ale také technologie zpracování masa. Maso pak má vyšší obsah omega 3 mastných kyselin, a strávníci tak do sebe dostanou zdraví prospěšné látky přirozenou cestou namísto polykání tobolek. Badatelé už svůj výzkum opatřili patentem.

Superkapr

Jak speciálního kapra poznám?
Omega3kapr by se měl prodával s pečetí, podobně jako dnes třeba biopotraviny, uvedl ředitel Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického Pavel Kozák.

Obrazová ochranná známka pro omega3kapra® znázorňuje stylizovanou rybu a srdce. Existuje v černobílé i barevné variantě.

Kdy a kde se bude prodávat?
Ryby s garantovaným obsahem zdraví prospěšných látek budou v omezeném množství nabízeny spotřebitelům již letošní vánoční svátky. Více informací o produktu a místa prodeje se brzy dozvíte na stránkách www.omega3kapr.cz.

Jaká bude cena kapra?
Vzhledem ke speciálním nárokům na kontrolu prostředí a především na speciální krmiva a nutné analýzy vzorků masa ryb očekáváme cenu omega3kapra na úrovni 85-95 Kč za kg.

Více informací najdete na www.omega3kapr.cz


Účinky byly testovány letos na podzim na dobrovolnících z řad pacientů Lázní Poděbrady, kteří se zde léčili po operaci ischemické choroby srdeční. Ti dostávali během čtyřtýdenního lázeňského pobytu dvakrát týdně 200 gramů kapřích filet.

"Chuťově se neliší," uvedl Koleček. Zdravější kapr by měl být k dostání už letos na Vánoce za cenu 85 až 95 korun za kilo. Cena je asi o pětinu vyšší než u běžného kapra. Kapr je nejčastěji chovaný druh ryb v českých rybnících. Roční produkce se pohybuje kolem 18.000 tun.

Lidovky.cz