Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Ochucené bylinkové octy. Vyrobte svým blízkým netradiční vánoční dárky

Jídlo

  6:10
Bobkový list, rozmarýna či tymián jsou klasické zimní bylinky, které použijete nejen k prohloubení chuti zimních zahřívacích jídel, třeba gulášů, jídel v jednom hrnci či jiných dušených pokrmů. Jejich použití je ale daleko širší. Ideálně třeba bobkový list můžete také přidávat do sladkých brownies, rozmarýnou si můžete ovonět gin a tonic anebo si můžete tymiánem ochutit váš oblíbený med.

Ochucené bylinkové octy foto: Bylinky na mém stole

Možnosti jak všestranné bylinky používat jsou nekonečné a tak experimentujte i v tomto zimním čase. Částečně si i pročistíte vaši bylinkovou zahrádku, než vám ji ovládnou první mrazíky.

Malí pomocníci s neocenitelnou službou

Bylinky si mohou účinně zachovat svoji chuť na delší dobu v pestech, octech i olejích a tím vám pomohou při přípravě jakýchkoliv pokrmů. Ochutí je, osvěží a dodají letní aroma, které vám třeba právě v zimě připomene krásnou vůni a sílu bylinek. Jde o jemný způsob konzervace, který máte hotový za chvilku. A nejde jen o běžná dochucovadla, jde o vaše domácí produkty, jejichž chuť milujete.

Vyzkoušejte bylinkové octy, použijte rozmarýnu a estragon než vám první mrazíky sklátí vaši bylinkovou zahrádku. A chilli papričky určitě máte nasušené z poslední úrody. Použití octů je nepřeberné, jsou to malí pomocníci s neocenitelnou službou. Zároveň můžete některé ochucené octy darovat jako netradiční dárek, třeba na nadcházející Vánoce.

Bylinkové octy

Estragonový ocet
Nejednoduší ochucený ocet, který znám. Estragon se zaslouží o lahodnou chuť octa, lehce zauzenou, kterou použijete do salátů anebo ke známé omáčce hollandaise.

na dvě skleničky 0,3 l

  • 2 velké větvičky čerstvého estragonu
  • jablečný nebo bílý vinný ocet

Postup: Nejdříve připravíme sklenice, naplníme je vařící vodou a necháme vysterilizovat v mikrovlnné troubě. Omyjeme větvičky estragonu a vložíme do připravených prázdných sklenic. Můžeme lístky otrhat anebo je vložit i s celou větvičkou. Zalijeme octem tak, aby estragon byl úplně ponořený, uzavřeme a uložíme na chladném a tmavém místě, necháme jeden měsíc louhovat. Čím déle bude estragon ponořený, tím intenzivnější chuť bude ocet mít. Estragon dokáže ocet velmi silně a intenzivně ochutit. Jakmile docílíme chuti, kterou máme rádi, vyjmeme bylinku, ocet přecedíme a přelijeme do jiné lahve a opět uzavřete.

Dagmar Heřtová

Dagmar Heřtová příležitostně pobývá ve Velké Británii. Je milovnicí života, cestování, dobrého jídla a vaření. Je neustálou obdivovatelkou britské současnosti, anglického venkova, společnosti a anglické muziky. Sbírá moderní tištěné kuchařky, recepty a nové chutě.

Dagmar Heřtová je gastronomická novinářka a foodblogerka stránek s názvem Taste Journey.cz, což volně přeloženo znamená “hledání chutí”. Píše o jídle, nových trendech a restauracích. Znovuobjevila pro Čechy kadeřávek, potočnici lékařskou ( vodní řeřichu) a rychlenou rebarboru. Miluje Yiengar jogu a běh.  

Dagmar Heřtová

Ocet ochucený chilli papričkami
Ideální ocet pro všechny, kteří mají rádi pálivá dochucovadla. Používá se do dressingů a marinád nebo do omáček, pokud jim chceme dát pikantnější tón. Jakmile je marinování dokončeno, je dobré ocet přelít přes cedník a papričky odstranit. Intenzita pálivosti záleží jen na vás.

na dvě skelničky 0,3 l

  • asi 20–30 malých sušených červených chilli papriček
  • červený vinný ocet

Postup: Nejdříve si připravíme sklenice, naplníme je vařící vodou a necháme vysterilizovat v mikrovlnné troubě. Do prázdných sterilizovaných sklenic nalijeme ocet a do každé přidáme asi 10 chilli papriček. Uzavřeme a protřepeme, papričky vyplavou opět nahoru. Sklenice popíšeme a uložíme na chladném a tmavém místě a necháme 2 až 3 týdny louhovat. Ochutnáme a podle chuti necháme chilli papričky ještě macerovat, nebo ocet přecedíme přes jemné sítko do čisté sterilizované lahve a uložíme v chladu.

Rozmarýnový ocet s citrónovou kůrou
Ochucený rozmarýnový ocet s příchutí citrónové kůry se ideálně hodí na dressing k čerstvým listovým salátům, dodá zelenině lahodnou chuť. Ocet nemusí být přímo v dressingu, stačí jím salát jednoduše pokapat, posolit a přidat olivový olej. S tímto ochuceným octem je snadné připravit také domácí majonézy anebo tatarské omáčky. Jeho velmi jednoduchá příprava vás nadchne.

na dvě skelničky 0,3 l

  • 4 velké snítky čerstvé rozmarýny
  • jablečný nebo bílý vinný ocet
  • 1 citrón

Postup: Nejdříve si připravíme sklenice, naplníme je vařící vodou a necháme vysterilizovat v mikrovlnné troubě. Omyjeme větvičky rozmarýny, osušíme a vložíme po dvou do prázdných sklenic. Nakonec velmi jemnou škrabkou na citrónovou kůru oloupeme povrch citrónu a do každé sklenice dáme polovinu kůry. Zalijeme octem, rozmarýna i citrónová kůra musejí být ponořené. Uzavřeme a necháme louhovat asi 4 týdny. Přecedíme přes sítko a přelijeme zpátky do sklenic. Uzavřeme a skladujeme v chladu a temnu.

Ukázka z knihy Bylinky na mém stole, s podtitulem Kouzlení s bylinkami, která právě vychází v nakladatelství Millennium Publishing.

Autor: