Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Ochutnejte cibetkovou kávu, jež prochází trávicím traktem šelem

Káva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Káva. | foto: Shutterstock

Údajně nejlepší, nejchutnější a nejkvalitnější, ale zároveň i nejdražší kávu na světě, takzvanou cibetkovou kávu, začala dnes v Plzni prodávat jako první kavárna a čajovna Kačaba, která funguje jako chráněná dílna pro lidi s postižením.

"Kopi luwak, jak se kávě také říká, získává svou unikátní chuť až tehdy, když semena projdou zažívacím traktem malých šelmiček cibetek," řekl vedoucí chráněné pracovní dílny Ladislav Nový.

Cibetková káva pochází zejména z oblasti ostrovů Sumatra a Jáva. Cibetky, které se živí hmyzem, hlodavci, malými ptáky a tropickým ovocem, si dokážou vybrat ty nejlepší a nejzralejší bobule. "Pro cibetku je z kávových zrn nejlahodnější a nejvýživnější sladká kávová slupka. Sežere bez kousání celé uzrálé kávové zrno a v jejím trávícím traktu se rozloží jen slupka.

Šelmička cibetka jí kávová zrna jako dezert
Fermentace kávových zrn započne v jejím žaludku a po patnácti hodinách trávení se zrna vyloučí neporušená," popsal Nový. Domorodí sběrači kávy luwak pak sbírají celé exkrementy a na slunci je suší. Tímto přírodním způsobem je káva připravena k přímému pražení.

Cibetka africká.

"Paradoxně nám touto cestou cibetka připraví lahodný zážitek, který nedráždí žaludek. Běžně zpracovaná káva je totiž pražena i se slupkou, která dráždí zažívací ústrojí," vysvětlil Nový. Cibetka podle něj ve volné přírodě kávová zrna jí jako dezert. Když se lidé pokoušeli udělat řízené chovy, a získat tak větší množství kávy, cibetky už v zajetí kávová zrna nechtěly.

Za kávu si budete muset připlatit
Právě vzhledem k velmi malému množství semen, které se podaří nasbírat, je cena tak vysoká. V Plzni budou zatím jeden šálek prodávat za zaváděcí cenu 199 korun, například v Praze se ceny pohybují mezi 400 a 600 korunami za šálek. Podle lidí, kteří kávu ochutnali, je lahodnější a má lehce nasládlou chuť, uvedl Nový.

Plzeňská kavárna a čajovna Kačaba vznikla v roce 2005 pro pracovní rehabilitaci postižených lidí. Momentálně je v ní 23 lidí s mentálním či jiným zdravotním handicapem v dopolední pracovní rehabilitaci a v odpoledním zaměstnání. Rehabilitace trvá jeden až dva roky a na konci se kavárna snaží najít lidem uplatnění na trhu práce. Úspěšnost umístění je kolem 85 procent. Kromě provozu kavárny a čajovny, kterou si za roky oblíbila řada Plzeňanů, pořádá Kačaba i koncerty, přednášky a další akce.

Plány počítají do budoucna například i s otevřením second handu, kde by mohli pracovat další lidé se zdravotním postižením.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Espressif Systems (Czech) s.r.o.
Embedded Software Engineer

Espressif Systems (Czech) s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 60 000 - 100 000 Kč