Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Oloupané pomeranče v plastu: pro někoho vrchol lenosti, pro jiného záchrana života

Jídlo

  16:00
Minulý týden způsobila na Twitteru bouři fotografie z obchodu, na které jsou již oloupané pomeranče v krabičce. Pod snímkem byl komentář: „Kdyby příroda našla způsob jak zabalit tyhle pomeranče, nemuseli bychom na ně plýtvat plastem.“

Oloupané pomeranče v plastu foto: Twitter

Příspěvek na sociální síti si rázem začal žít vlastním životem. Navíc tento „nekompletní“ produkt prodává řetězec Whole Foods, který se specializuje na zdravou výživu a také organickou stravu.

Podle průzkumů Američané stále nejí dostatek zeleniny a ovoce. Velké řetězce tak doufají, že když lidem potraviny oloupou nebo nakrájejí, budou je pak více kupovat. Uživatelé Twitteru však nápad s již oloupanými pomeranči označili za vrchol lenosti.

Na druhou stranu, předpřipravená jídla jsou záchranou pro lidi s tělesným postižením, kteří si často nemohou sami uvařit, protože například nemají dostatečný cit v rukou nebo jim přímo takové pohyby způsobují bolest. Bez předpřipravených čerstvých potravin či jídel by tito lidé byli závislí jen na mražených potravinách.

Hotová jídla z obchodu jsou zdrojem zvýšení produkce odpadu a to jak díky přípravě, tak i kvůli samotnému balení. Nepříjemnou otázkou pak ale je, zda je možné zachovat tyto produkty pro dobro lidí s postižením pohybového ústrojí a zároveň udržovat snahu o zredukování produkce odpadů.

„Reakce zdravých lidí na oloupané pomeranče je pochopitelná, avšak lidé si v důsledku neuvědomují, komu všemu mohou tyto produkty pomoci a taková masivní negativní reakce mě rozčílila.“ napsala na svůj twitterový účet Jennifer Hackerová, žena trpící periferní neuropatií, která mimo jiné způsobuje, že má velmi slabý cit v rukou.

Jen pár hodin poté, co fotografie vzbudila bouři na Twitteru, řetězec Whole Foods zveřejnil vyjádření, že produkt byl chybou a již byl stažen z obchodů s dovětkem: „Nasloucháme vám a pomeranče necháme v jejich přirozeném obalu: ve slupce.“

„Další důležitou otázkou je, jak se odlišují tyhle oloupané pomeranče například od balených salátů, vyloupaných ořechů a jader nebo baby karotek.“ upozornila ale Hackerová.

Další ženou, která se postavila proti stažení, je Kim Sauderová, která se zabývá studiem druhů postižení a jejich vlivů na život. Na svém blogu zveřejnila příspěvek, ve kterém upozorňuje, že příprava jídla pro lidi s tělesným postižením je obrovsky časově náročná a potenciálně i nebezpečná. Je tedy naprosto relevantní, pokud se na trhu objeví podobné produkty.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat