Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
8. března 2016 16:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Oloupané pomeranče v plastu: pro někoho vrchol lenosti, pro jiného záchrana života

Oloupané pomeranče v plastu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oloupané pomeranče v plastu | foto: Twitter

Minulý týden způsobila na Twitteru bouři fotografie z obchodu, na které jsou již oloupané pomeranče v krabičce. Pod snímkem byl komentář: „Kdyby příroda našla způsob jak zabalit tyhle pomeranče, nemuseli bychom na ně plýtvat plastem.“

Příspěvek na sociální síti si rázem začal žít vlastním životem. Navíc tento „nekompletní“ produkt prodává řetězec Whole Foods, který se specializuje na zdravou výživu a také organickou stravu.

Podle průzkumů Američané stále nejí dostatek zeleniny a ovoce. Velké řetězce tak doufají, že když lidem potraviny oloupou nebo nakrájejí, budou je pak více kupovat. Uživatelé Twitteru však nápad s již oloupanými pomeranči označili za vrchol lenosti.

Na druhou stranu, předpřipravená jídla jsou záchranou pro lidi s tělesným postižením, kteří si často nemohou sami uvařit, protože například nemají dostatečný cit v rukou nebo jim přímo takové pohyby způsobují bolest. Bez předpřipravených čerstvých potravin či jídel by tito lidé byli závislí jen na mražených potravinách.

Hotová jídla z obchodu jsou zdrojem zvýšení produkce odpadu a to jak díky přípravě, tak i kvůli samotnému balení. Nepříjemnou otázkou pak ale je, zda je možné zachovat tyto produkty pro dobro lidí s postižením pohybového ústrojí a zároveň udržovat snahu o zredukování produkce odpadů.

„Reakce zdravých lidí na oloupané pomeranče je pochopitelná, avšak lidé si v důsledku neuvědomují, komu všemu mohou tyto produkty pomoci a taková masivní negativní reakce mě rozčílila.“ napsala na svůj twitterový účet Jennifer Hackerová, žena trpící periferní neuropatií, která mimo jiné způsobuje, že má velmi slabý cit v rukou.

Jen pár hodin poté, co fotografie vzbudila bouři na Twitteru, řetězec Whole Foods zveřejnil vyjádření, že produkt byl chybou a již byl stažen z obchodů s dovětkem: „Nasloucháme vám a pomeranče necháme v jejich přirozeném obalu: ve slupce.“

„Další důležitou otázkou je, jak se odlišují tyhle oloupané pomeranče například od balených salátů, vyloupaných ořechů a jader nebo baby karotek.“ upozornila ale Hackerová.

Další ženou, která se postavila proti stažení, je Kim Sauderová, která se zabývá studiem druhů postižení a jejich vlivů na život. Na svém blogu zveřejnila příspěvek, ve kterém upozorňuje, že příprava jídla pro lidi s tělesným postižením je obrovsky časově náročná a potenciálně i nebezpečná. Je tedy naprosto relevantní, pokud se na trhu objeví podobné produkty.

apeAlena Pecháčková
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky
TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky

Ať už budete chystat balíček pro sestru, kamarádku, maminku, babičku… anebo přemýšlet, jaká kosmetika by se vám hodila, v rozhodování pomohou názory žen, které ji vyzkoušely.