27. října 2019 5:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Ořechy nejen pro veverky. Připravte si doma vlastní nutelu

Domácí lískooříškový krém – bez zbytečných přísad a podle vlastní chuti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Domácí lískooříškový krém – bez zbytečných přísad a podle vlastní chuti | foto: Shutterstock

Zdroje darů přírody se brzy na zimu nekompromisně uzavřou, teď se ale máme pořád z čeho těšit, třeba z ořechů. A věděli jste, že si můžete vypěstovat i vlastní arašídy?

V našich končinách si nejvíce potrpíme na ořechy vlašské – zkrátka proto, že ořešák královský, na kterém vlašské ořechy najdeme, je u nás nejrozšířenější. Vlašské ořechy obsahují okolo 60 % tuků, ale těch zdravých, které známe jako omega 3 mastné kyseliny. Jsou i zdrojem bílkovin a mnoha důležitých prvků i vitaminů. Pokud nemáte zahrádku s vlastním zdrojem, nesmutněte. Volně rostoucí ořešáky naleznete podél polních cest i silnic téměř všude, a můžete si tak nasbírat, kolik unesete. Letos se úroda vydařila. Snad ještě jedno doporučení – pokud nechcete mít v několika následujících týdnech úplně černé ruce, použijte při sbírání rukavice, nespoléhejte ale na ty tenké, chirurgické, ty barvivo jen tak nezastaví.

Vlastní nutela bez aditiv

Další oblíbené tuzemské oříšky jsou lískové. Rostou na lísce obecné a jejich chuť je mnohem jemnější než u „vlašáků“, u kterých může někomu vadit trpká slupka. Lískový oříšek je populární přísadou do čokolád a dezertů, jistě znáte světově proslulou italskou lískooříškovou pomazánku, která je v současnosti kritizována kvůli obsahu palmového oleje a malému podílu lískových ořechů. Domácí krém z nich můžete vyrobit sami – a v kvalitě, která bude odpovídat vašim představám. Prověřených receptů najdete mnoho na internetu, základem je vždy značné množství oříšků a čokolády, někdo radí přidat med či kondenzované mléko.

Vyhledávané ale nejsou pouze tuzemské oříšky. Znáte podzemnici olejnou? Jestli vám název nic neříká, představíme její semena – jsou jimi totiž světoznámé arašídy neboli buráky, známé také jako burské oříšky. Podzemnice je ve skutečnosti luštěnina, ale arašídy máme přesto všichni zafixovány jako oříšky. Plodem podzemnice je lusk. Pochází z Jižní Ameriky, ale vyroste i v našich podmínkách, semena jsou k dostání v obchodech.

Svačina pro sportovce

Zdravou a výživnou pochutinou z buráků je arašídové máslo, které si můžete připravit rozsekáním arašídů s trochou soli ve výkonném sekáčku. Dejte ale pozor, abyste jej nezavařili, méně výkonné přístroje hutnou kaši nezvládají. Takzvané „burákové máslo“ mlsají ve Spojených státech, ale věřte, že mu na chuť přijdete taky. Díky vysoké energetické hodnotě je vhodné jako předtréninková svačinka pro sportovce, přidat si je můžete i do snídaně, která má být vydatná a plná živin.

Vlašské ořechy (ilustrační foto)

Pokud jste podzemnici olejnou znali, máme pro vás něco, co jste pravděpodobně ještě neslyšeli. Nebo vám snad něco říká název juvie ztepilá? Její semena ale asi znáte, jsou to exotické para ořechy s ojedinělou a zemitou chutí. Juvie se rovněž vyskytuje v Jižní Americe, většinou roste volně a ořechy bývají sbírány a zpracovávány domorodci. Ze Severní Ameriky naopak pochází ořechy pekanové, jejichž tvar i barva připomínají naše vlašské ořechy, chutnají ale zcela odlišně.

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!