3. února 2017 6:48 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Královna zimní zeleniny. Kapusta obsahuje vitaminy i antioxidanty

Kapusta (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kapusta (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Kapustu, ať už růžičkovou, nebo hlávkovou, můžeme bez nadsázky považovat za královnu zimní zeleniny. Na záhoncích přečká i třeskuté mrazy.

Kapustu neboli brukev známe snad všichni, ne každý však má tuto košťálovou zeleninu spojenou s potravinou chutnou, zdravou či snad lahodící čichu. Na svědomí to mají pravděpodobně školní jídelny z časů minulých i přítomných, ve kterých je kapusta nestárnoucím hitem stejně tak jako nestárnoucí noční můrou na druhé straně výdejního okénka.

A není se čemu divit, poněvadž v podání velkokapacitních vývařoven, které si ji oblíbily pravděpodobně pro její nízkou cenu a jednoduchost přípravy, opravdu kapusta povětšinou nemůže chutnat (a ani vypadat) nijak úžasně.

Averze vůči kapustě ale není v žádném případě na místě – jedná se o zeleninu, o jejíchž účincích se dnes mluví v superlativech. Pojďme se společně podívat, co je kapusta zač, a nakonec možná uznáte, že jste tento pramen zdraví ze svých jídelníčků vyškrtli nanejvýš nespravedlivě.

Kapusta (ilustrační foto)

Vůbec poprvé v historii se s kapustou můžeme setkat u starých Egypťanů, v šestnáctém a sedmnáctém století se již běžně pěstovala právě pro své neobyčejné účinky na zdraví. Dnes známe mnoho druhů této zeleniny, u nás je nejpopulárnější kapusta hlávková a růžičková. Pěstovat se dá po celý rok –ozimé odrůdy jsou obdivuhodně otužilé a klidně zvládnou i teplotu okolo -15 °C. Mráz jí dokonce svědčí, díky němu je rostlina křehčí.

Dříve sloužila jako jeden z mála zimních zdrojů důležitých látek. Obsahuje vitaminy C, E, K, a dokonce čtyři z řady B. Bohatá je mimo jiné i na vápník, hořčík, draslík, železo, sodík, antioxidanty. Důležitý je také vysoký obsah vlákniny, která nám dnes při nezdravém způsobu života chybí a jejíž nedostatek může způsobit problémy s trávením. Ostatní obsažené látky jsou zase vhodné například při boji s vysokým cholesterolem či sníženou imunitou, pomáhají s cévními obtížemi. Dále je pro nízký obsah kalorií vhodnou potravinou i při redukčních dietách.

Všechny zmíněné klady ale neřeší otázku, jak kapustu upravit tak, aby byla chutná. Mnoho lidí totiž velmi výraznou vůni i chuť kapusty nemůže ani vystát. Správná příprava z ní ovšem dokáže vykouzlit pokrm velmi dobrý a zdravý, zvláště v kombinaci s jinou zeleninou. Předem je nutno říci, že kapusta si povětšinou žádá tepelnou úpravu, listy či růžičky nechte projít vařením, dušením či zapékáním.

Kapustových receptů existuje nepřeberné množství a v tomto případě by byla škoda upnout se pouze na tradiční a známá jídla, jako je třeba zadělávaná kapusta. Jinak řečeno, vyplatí se být odvážný a trochu experimentovat, nespornou výhodou kapusty jsou i nevyčerpatelné možnosti kombinací. Zkuste třeba krémovou kapustovou polévku s mrkví, cibulí, bramborem či česnekem, francouzský slaný koláč quiche ozvláštněný lososem a kapustou, či teplý kapustový salát s bramborami a avokádem. Nebo zkuste portugalskou polévku Caldo verde ochucenou pikantním salámem chorizo. Na zahřátí je skvělá.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.