29. dubna 2011 17:25 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Ozdobou královského menu je osmipatrový dort

Svatební dort pro Williama a Kate, fotografovaný uvnitř Buckinghamského paláce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svatební dort pro Williama a Kate, fotografovaný uvnitř Buckinghamského paláce | foto: Reuters

LONDÝN Na 650 hostů se účastnilo slavnostní svatební hostiny, kterou královská rodina uspořádala při příležitosti sňatku prince Williama a Kate Middletonové v Buckinghamském paláci.

Ústředním chodem a hlavní ozdobou je osmipatrový svatební dort s 900 květinovými ornamenty, jehož autorkou je renomovaná cukrářská odbornice Fiona Cairnsová. Dort je složen ze sedmnácti menších ovocných dortů, z nichž dvanáct tvoří základnu.

Detail svatebního dortu pro Williama a Kate, fotografovaný uvnitř Buckinghamského paláce

Zdobení dortu je napodobeninou stropních dekorací v Obrazové galerii Buckinghamského paláce, kde se dílo servíruje. Kromě hlavního svatebního dortu je nabízen i menší čokoládový dort podle speciálního královského receptu. Tento dort byl do svatebního menu zařazen na osobní přání ženicha.

Svatební dort pro Williama a Kate

Během svatebního oběda byly proneseny krátké projevy. Hostům vyhrává dvorní harfenistka Claire Jonesová. Větší pozornost než přípitky a hudba bude ale nejspíš vyvolávat sváteční menu. Pro korunované hosty a jiné celebrity ho připravil tým 21 kuchařů vedený královským šéfkuchařem Markem Flanaganem. Veškeré použité ingredience jsou domácí, tedy britské.

Detail svatebního dortu pro Williama a Kate

Podívejte se

Co se tedy ocitlo na slavnostních stolech?
Například cornwallský krabí salát na citronových palačinkách, kachna s ovocným čatní  nebo ruláda s kozím sýrem a karamelizovanými ořechy. Nechybí uzený skotský losos nebo skotské langusty, servírují se také křepelčí vejce s velšským celerovým salátem, uzená treska a samozřejmě yorkshirský pudink. Královské sklepy dodaly na stůl šampaňské Pol Roger NV Brut Réserve a širokou škálu alkoholických i nealkoholických nápojů.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...