Na tenké nudličky nakrájené maso a výrazná pikantní, lehce navinulá chuť, kterou měl na svědomí worcester, lečo, pálivá paprika, chilli, případně kečup. Forma i výraz dávaly tušit, že pod název katův šleh je možné skrýt prakticky cokoli, hlavně jinak neupotřebitelné odřezky masa z předchozích dní. Přesto byl „kaťák“ po dlouhá (osmdesátá a devadesátá) léta obrovský restaurační hit – nic pro jemnocitné dámičky, zato „pořádné chlapské jídlo“.
S tím, jak jsme si začali víc všímat a hlídat, co si dáváme na talíř, ale tohle jídlo z lístků postupně (a po zásluze) mizelo, až se z něj stalo pohrdlivé synonymum naší někdejší gurmánské zabedněnosti. „Říkal jsem si, že kdyby se ale připravilo s respektem k hlavním surovinám, slušně a poctivě, možná by mu leckdo z nás dal druhou šanci,“ říká Pavel Drdel s odkazem na dnešní recept.
Maso a silná omáčka
Cesta k případnému znovuvzetí katova šlehu na milost vede přes zavržení surovin, jež ani do tohoto typu jídel jednoduše nepatří. Na prvním místě je to maso, totiž maso, které je v jakémkoli ohledu ve špatné kondici. Worcester, sterilovaná zelenina a všudypřítomná pálivost v původní hospodské hotovce chuť masa spolehlivě zastřely. Jestli má ale jakékoli jídlo za něco stát, ústupky z kvality jsou zkrátka zakázané.
Pavel DrdelStrakonický rodák a šéfkuchař populární restaurace Sůl a řepa propojuje gastronomii s přírodou. Vaří z lokálních a čerstvých surovin, spolupracuje s místními dodavateli. Nakládá, fermentuje, suší a snaží se pracovat šetrně a beze zbytku. |
Variace na katův šleh podle Pavla Drdela potěší všechny, kdo před nudličkami dávají přednost pořádné flákotě – maso se v téhle verzi připravuje v podobě poctivých plátků (na jednu porci počítá s 200 gramy dobré vepřové kotlety). Ty se nejprve lehce osolí, opepří, z obou stran potřou dijonskou hořčicí a nakonec štědře posypou nahrubo posekanými bylinkami.
Další postup se odvíjí od toho, zda máme k dispozici vakuovačku, potažmo vodní lázeň, v níž by maso metodou sous vide pozvolna měklo. „V tom případě vaříme při 72 stupních asi hodinu a před výdejem jej zprudka, takzvaně na barvu, opečeme z obou stran na pánvi či na grilu,“ upřesňuje Pavel Drdel.
Maso je ale možné připravit i tradiční cestou – prostým opečením na pánvi (grilu). „To už ovšem bez hořčice a bylin. A po opečení nechat chvíli odležet na teplém místě nebo v troubě,“ doplňuje šéfkuchař. Netřeba dodávat, že vaření ve vakuu slibuje mnohem křehčí a šťavnatější výsledek, ale ani druhý způsob nezklame.
Na talíři pak plátek masa doplňuje bohatá vepřová šťáva z kostí, kořenové zeleniny a červeného vína a taky dva druhy pyré, a sice z rajčat a z paprik, odkazující na někdejší lečo nebo sterilovanou kapii. Kdo by rád dostál názvu katův šleh především co do břitkosti, může k paprikám (před mixováním na pyré se pečou v troubě či na grilu a pak, nejlíp krátce zapařené v igelitovém sáčku, se zbavují slupky) přidat i malou chilli papričku. Bohatá chuť masové šťávy, rajčat a pečených paprik kromě jiného bohatě nahradí dřív všudypřítomný (a vše přebíjející) worcester a další podobné omáčky, případně kečup.
KATŮV ŠLEHIngredience Maso: ■ 800 g vepřové kotlety bez kosti ■ sůl, pepř, bylinky ■ 2 lžíce dijonské hořčice ■ 20 g másla ■ olej na pečení
■ 2 kg vepřových kostí ■ půl celeru, 4 větší mrkve, 4 cibule ■ půl menšího řapíkatého celeru ■ 0,2 l červeného vína ■ 2 lžíce rajčatového protlaku ■ celý pepř ■ máslo na zahuštění
■ 4 větší červené papriky (popř. 1 chilli) ■ sůl, pepř, bylinkový olej
■ 5 větších rajčat ■ dvojitý protlak ■ sůl, pepř, bylinkový olej 1. Maso nakrájíme na čtyři stejné steaky, osolíme, opepříme a potřeme z obou stran hořčicí. Posypeme posekanými bylinkami a spolu s plátkem másla přendáme do vakuovacího sáčku. Vaříme ve vodní lázni při 72 stupních asi 60 minut. Před podáváním zprudka opečeme na pánvi či grilu (popř. maso, bez hořčice a bylinek, jen upečeme na pánvi/grilu jako steak). Necháme odležet na teplém místě. 2. Zeleninu na šťávu nakrájíme na kostky, pokapeme olejem a společně s kostmi upečeme v troubě při 200 stupních dohněda. V závěru přidáme protlak. Přendáme do většího hrnce, osolíme, přidáme pepř, řapíkatý celer a víno a zalijeme studenou vodou po okraj. Na mírném plameni necháme 2/3 obsahu svařit, pak přecedíme a znovu varem zredukujeme na polovinu obsahu. Do ještě horké omáčky zašleháme máslo. 3. Papriky upečeme v rozpálené troubě či na grilu, aby slupka zčernala. Přendáme do sáčku a necháme je zapařit. Oloupeme a rozmixujeme se solí, pepřem a olejem do hladké pasty. Rajčata nařízneme, aby pak šla dobře loupat, a upečeme. Ještě teplé je zbavíme slupky i semenných středů a dužiny lehce vymačkáme (tekutinu můžeme přidat k vepřové šťávě). Rozmixujeme a promícháme s protlakem, solí, pepřem a pár kapkami oleje do hladkého pyré. 4. Na talíř servírujeme teplé paprikové pyré, opečený steak, šťávu a rajčatové pyré, můžeme přidat i nakládané cibulky. |