Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jídlo

Kapr bez kapra. Ke sváteční večeři si udělejte zeleninové „fish and chips“ podle šéfkuchaře


Štědrovečerní hlavní chod může zastat i zelenina. Usmažená v křupavém těstíčku kaprovi lehce šlape na paty. | foto: Pavel Drdel

Premium Recept
Dát na Štědrý den přednost zelenině před smaženým řízkem z kapra, tím spíš třeba z vepřové krkovice? Proč ne! Předvečer oslav Narození Páně je přece stále dnem postním, nehledě na to, že s lehčím břichem se budou i dárky pod stromečkem rozbalovat radostněji.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou 45 %

Vzdát se na Štědrý den masa bylo pro naše předky samozřejmostí. Koneckonců ani ryby, dnes považované za typické postní jídlo, na stůl nepatřily „od nepaměti“ – původně se jedly spíš jen různé kaše, polévky, houbový kuba a podobně a ryby se na něj dostaly až někdy na začátku 19. století, hlavně díky své symbolice.

Pavel Drdel

Strakonický rodák a šéfkuchař populární restaurace Sůl a řepa propojuje gastronomii s přírodou. Vaří z lokálních a čerstvých surovin, spolupracuje s místními dodavateli. Nakládá, fermentuje, suší a snaží se pracovat šetrně a beze zbytku. 

Pavel Drdel

Zeleninové „fish and chips“ podle dnešního receptu tak můžou být zajímavou alternativou smaženého kapra (který se na našich stolech zabydlel natolik, že o něm dávno mluvíme jako o tradičním), tím spíš vepřového nebo jiného řízku. Ostatně, během dalších svátečních dnů si bude od pusy odtrhovat jen málokdo z nás, přiměřeně postní jídlo coby první z řady vánočních dobrot tak možná přijde vhod.

„Smyslem půstu je si něco odřeknout,“ připomíná Pavel Drdel, „na talíři to obvykle znamená vynechat maso,“ vysvětluje, proč na Štědrý den sám dává přednost zeleninovým špalíčkům doplněným o v troubě pečené hranolky. „Většina z nás se během svátků nesmyslně přejídá – a po Novém roce nabraná kila pracně shazujeme. Lehčí alternativy klasických jídel přitom můžou být cestou, jak se tomu rovnou vyhnout,“ dodává.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

49
89 Kč
Předplatit
Ušetříte 40 Kč
Následně 89 Kč/měsíc
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!