Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Bílé pečivo, alkohol a polotovary. Co nejíst, když hubnete?

Každá úprava jídelníčku by neměla být utrpením, ale dlouhodobě přijatelnou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Každá úprava jídelníčku by neměla být utrpením, ale dlouhodobě přijatelnou... | foto: Shutterstock

Existují potraviny, kterým byste se měli vyhnout, pokud chcete shodit přebytečné kilogramy. Nemusí navždy zůstat zapovězené, ale rozhodně byste jim neměli holdovat běžně. „Určitě vynechte bílé pečivo, cukr v ovocných šťávách a sladkostech, alkohol a polotovary,“ radí výživový poradce Petr Mesároš.

Ještě než začnete s dietou, stanovte si cíl, kterého chcete dosáhnout. Smiřte se s tím, že za týden nezhubnete deset kilogramů a vytvořte si reálný cíl, nedostaví se tak zklamání a pocit zmaru, že jste svou vidinu nenaplnili. Během procesu hubnutí zvyšte příjem tekutin. Pijte ale pouze vodu, vyhnete se tak „skrytému“ cukru v džusech, ovocných šťávách a slazených minerálkách. 

Rozdělte si den na menší části a neustále pravidelně jezte, třeba až šestkrát denně. Měli byste předcházet pocitu velkého hladu, který v závěru často vede k nekontrolovanému příjmu potravy a následně může vést i k nadváze nebo obezitě. 

„Metabolismus by měl být v neustálém režimu spalování. Ideální jsou tři hlavní jídla a dvě až tři malé svačiny denně. Ne však smažené, tučné a sladké hlavní jídla. Vynechte taktéž kalorické svačiny jako sušenky, oplatky, dorty, sladké pečivo nebo dokonce chipsy či čokoládu. Nahraďte je čerstvým ovocem a bílým (neslazeným) polotučným jogurtem nebo kefírovým mlékem. Taktéž neslazeným. Pauzy mezi hlavními jídly a svačinami by neměly být delší než tři hodiny. Vynechání řádné snídaně se může vymstít velkým hladem večer,“ radí Mesároš.

„Nezapomeňte na jednoduché pravidlo - hubnutí začíná již při nakupování. Platí dvě základní pravidla. První - nikdy nenakupujte hladoví. Nakoupíte více jídla a navíc ještě kaloričtějšího (sladké, mastné, přesolené). Pravidlo dva - to, co nemáte doma, nesníte,“ doporučuje výživový poradce. 

Červené víno - ilustrační foto.


Během hubnutí zcela vynechte bílé pečivo, alkohol a polotovary ze supermarketů. „Místo bílého pečiva kupujte celozrnné. Obsahuje vysoké množství vlákniny, především té z otrub, která má při hubnutí větší a delší sytící efekt než pečivo necelozrnné. Energie přijatá z celozrnného pečiva se uvolňuje postupně. To je při hubnutí, udržení si váhy nebo při sklonech přibírat jedním z jeho hlavních benefitů. navíc obsahuje množství vitamínů, minerály a nenasycené mastné kyseliny,“ vysvětluje Mesároš. 

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?

Najdete na Lidovky.cz