Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Pikantní pinďa, Splašené kůzle. Co také najdete na jídelním lístku?

Když mají v kuchyni hlavu plnou nápadů, nemusí to vždy skončit dobře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Když mají v kuchyni hlavu plnou nápadů, nemusí to vždy skončit dobře. | foto: Michaela Černá, Lidovky.cz

Kost z pirátovy nohy, Krvavá pomsta či Double sejro. Jistě, neotřelost a nápaditost kuchaře jsou sympatické vlastnosti, ale při pohledu do jídelního lístku si občas přejete, aby se jejich snaha o originalitu koncentrovala pouze na kombinaci ingrediencí.

Jde o typický nešvar českých jídelních lístků: místo aby restaurace jednoduše pojmenovaly svoji nabídku, snaží se hosty pobavit a vymýšlejí názvy, které občas zákazníkům vhání červeň do tváří.

Ne vždy jde ale o nezadržitelný smysl pro humor pana provozního. Často tím jen podnik maskuje špatnou nabídku. "Je to typická snaha českých restaurací, jak zakrýt amatérismus v kuchyni," říká Roman Vaněk, šéf Pražského kulinářského institutu. Jídelní lístky, mezi nimi i ty bizarní, sbírá.

Dáte si Sperma von Wasserman?

A hned cituje "skvosty" ze svého archivu: Sperma von Wasserman (hrachová polévka) či Hraběnčiny měsíčky (horké maliny se šlehačkou).

Anketa

Co si myslíte o vtipných názvech jídel na jídelním lístku?

Některé mě pobaví a nevadí mi. 69
Je to nevkusné a vadí mi, když si mám taková jídla objednat. 559

Vaněk je přesvědčený, že hospody si "vtipnými" jídelními lístky spíš škodí. "Při sestavování si myslí, že takovými názvy navodí přátelskou a vtipnou atmosféru, ale některé hosty to může i urazit," míní Vaněk.

Chtějí nalákat, spíše odradí

Do jeho sbírky by se mohla směle zařadit měřínská pizzerie Caribic, která nabízí třeba Kus pirátovy dcery na grilu. Jídlo, jehož název roztáčí v zákazníkově mysli víry fantazie. Na talíři nakonec ale najde jen grilovanou vepřovou panenku.

V podniku Caribic můžete zvolit i něco ostřejšího. Co třeba Guvernérovu krvavou pomstu, tedy hovězí steak s fazolemi, či Kost z pirátovy nohy? Pro odvážnější je v nabídce i Královnino prso (tedy obligátní kuře s broskví a sýrem) nebo tatarský biftek, tady ale přejmenovaný na Zbytky pro krvavé pomstě.

Beef broth with pussy. Stane se,

Hospůdka u parku v Karviné zase nabízí Šakalí dech. Název, který vás od oběda spíše odradí, označuje vepřovou kýtu se šunkou, žampiony a nivou.

Nutno dodat, že některé restaurace přece jen pobaví, ale naprosto nezáměrně. Roman Vaněk nabízí příklad restaurace, která na denním menu nabízela hovězí vývar s mušličkami. Anglický překlad zněl "Beef broth with pussy". Výraz pussy se přitom v angličtině používá jako označení pro ženské pohlavní orgány.

Šílenosti na jídelním lístku

Co servíruje restaurace ve vašem městě? Špíz lovců mamutů či Císařovu pokladnici? Posílejte nám fotky či odkazy na jídelní lístky na e-mail: internet@lidovky.cz. Do předmětu napište heslo "Šílenosti na jídelním lístku". Diskutujte také na sociálních sítích. Na Twitteru můžete psát s hashtagem #jidelnilistek.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!