5. srpna 2011 17:58 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Pivaři v Berlíně mají svůj 'malý Oktoberfest'

Na pivu si pochutnali všichni návštěvníci festivalu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na pivu si pochutnali všichni návštěvníci festivalu |

BERLÍN Berlínskou třídu Karla Marxe obsadilo tento týden několik stovek stánků a výčepů, které v rámci mezinárodního pivního festivalu lákají k ochutnání některého z 2000 nabízených piv.

Už první den navštívily bulvár tisíce vyznavačů piva. Návštěvníci si mohou vybírat mezi 334 pivovary z 86 zemí. Nejpočetněji je zastoupeno hostitelské Německo, k exotickým hostům festivalu se řadí piva z Asie a Afriky.

Účastní se i Češi

Své tradiční místo mezi nimi má i české pivovarnictví, jehož produktům jsou vyhrazeny dva z 23 regionálních sektorů. Takové postavení nemá na festivalu kromě domácích žádná jiná země. Z Česka se letos v Berlíně podle údajů pořadatelů prezentuje 22 pivovarů.

O ČESKÉM FESTIVALU ČTĚTE ZDE:

Svou produkci představil také český pivovar Černá Hora. Velký úspěch má tmavé pivo a ležák. Mladí návštěvníci oceňují zejména černohorské borůvkové pivo. Toho se na stánku pivovaru v době festivalu průměrně vytočí až 40 sudů.

Speciality pro tisíce hladových návštěvníků

Ten, kdo neuznává pořekadlo, že hlad je převlečená žízeň, může uspokojit své chuťové buňky množstvím grilovaných, pečených či smažených specialit. K jejich zapíjení se nic jiného než pivo nehodí. Podle odhadů organizátorů si sem nejméně "na jedno" během tří festivalových dnů zajde podobně jako v předchozích letech kolem 800.000 návštěvníků.Pivo teče, lidé se nezastavují. Akorát na to jedno.

Pořadatelé chtějí zápis v Guinnessově knize

Své jubileum se chystá berlínská pivní míle oslavit rekordem. Na závěr festivalu se organizátoři pokusí vytvořit nejdelší pivní posezení na světě. Má měřit dva kilometry - o něco málo, než je délka berlínského festivalu. Pro rekordní posezení chystají přes 900 stolů, celkem pro 7800 hostů.

O SESTERSKÉM OKTOBERFESTU ZDE:

Berlínská míle se s Mnichovem neměří

Ačkoli se Míle od té doby rozrostla, stále se nemůže měřit s nejslavnějším německým pivním festivalem, mnichovským Oktoberfestem. Berlínská míle se o to ani nesnaží.

"Nám jde o rozmanitost. Nechceme, aby se tu pilo z tupláků, ale aby každý mohl z malých sklenic vypít co nejvíc piv a vychutnával si ho," řekl Eberhard Schollmeier, který provází festival jako jeho patron, král Gambrinus.

Křišťálová lupa 2011
ČTK, Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...