Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pivovarský dvůr: příliš mladé retro

Česká kuchyně

  7:00
Před dvaceti lety jsem jezdíval do Pivovarského dvora v Chýni hlavně za dobrým pivem, byl to jeden z prvních mikropivovarů u nás. Zajímalo mě, kam se posunula tehdejší česká kuchyně orientovaná na turisty.

Pivovarský dvůr: příliš mladé retro foto: MAFRA - Dan Materna

Interiér je v nezměněné podobě zařízen v jakémsi měšťanském duchu, typickém pro začátek devadesátých let minulého století - tmavé dřevo, keramická dlažba, Pozornost zde poutají hlavně měděné varny a moudré nápisy ověnčené chmelovými listy, např.: "Pijme pivo, dokud žijem, po smrti se nenapijem!"

ČTĚTE TAKÉ:

Příliš se nezměnila ani kuchyně. Z předkrmů vhodných k pivu jsem zvolil smažené olomoucké tvarůžky s pikantní omáčkou (79 korun). Z kapitoly česká kuchyně to byla ta největší klasika: Selský talíř (jinde třeba Staročeská bašta) - vepřová pečeně, uzené, dva druhy knedlíků, bramboráček a obojí zelí (189 korun).

Speciality pivovaru reprezentoval Lesácký steak - hovězí svíčková s liškami a cibulí, opečený brambor, obloha (409 korun). Všechna jídla zaujala spíš množstvím než chuťovou vytříbeností. Milovníka retra devadesátých let ovšem potěší, že u žádné minutky neschází kopeček zelného salátu. 

Největším devízou podniku je tedy i nadále pivo s přívlastkem Dvorní. Kvasnicové výčepní 10°, ležák 12° polotmavý a tmavý, na čtvrté pípě byl aktuálně skvělý speciál Historie 13°. Nabízejí tu i moravská vína v rozumném sortimentu.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...