Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Plné tribuny a kotel jako na hokeji. V Budapešti si to rozdali nejlepší kuchaři Evropy

Evropské finále kuchařské soutěže Bocuse d’Or. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropské finále kuchařské soutěže Bocuse d’Or. | foto: Lidovky.cz

BUDAPEŠŤ Švédská, dánská, anglická, maďarská...Na zaplněné tribuně budapešťského výstaviště Hung Expo se míhají barvy vlajek hned několika evropských zemí za často ohlušujícího skandování podpořeného pronikavým zvukem trumpet a duněním bubnů. Hlediště obsadili rozjaření fanoušci s pomalovanými obličeji, které přivádí do varu dvojice moderátorů.

Jeden by tipoval, že zabloudil kamsi na sportovní klání. Omyl. Dole pod tribunou nezápolí hokejisté, fotbalisté či atleti oblečení v dresech. Na “hřišti” kmitají desítky postav v bílých rondonech a kuchařských čepicích jak z pohádky. Vrcholí tu mistrovství Evropy kuchařů Bocuse d’Or, prestižní soutěž největších talentů kontinentu. Letos a vůbec poprvé do Budapešti je přijely podpořit dva tisíce fanoušků.

Atmosféra evokující rozjařený stadion spíše než uhlazený fine dinning není v případě Bocuse d’Or náhoda. Naopak. Přesně tak si ji totiž vysnil známý francouzský šéfkuchař Paul Bocuse. Když mohou mít svůj kotel fotbalisté či hokejisté, proč by ho nemohli mít kuchaři? řekl si pravděpodobně. Svoji vizi začal uskutečňovat v roce 1987, Zlatého Bocuse od té doby vyhrálo již 15 kuchařů převážně z Francie a Skandinávie.

Evropské finále kuchařské soutěže Bocuse d’Or.
Evropské finále kuchařské soutěže Bocuse d’Or.

Pravidla jsou vždy stejná. Dvacet evropských soutěžících vzejde z národních kol, z kontinentálního do světového finále potom postupuje jedenáct z nich. Kuchaři musí připravit dva pokrmy z předem vybraných surovin, letos jim pořadatelé přiřknuli vzhledem k hostitelské zemi typicky maďarské ingredience: jelení hřbet s kostí a jesetera s kaviárem.

Je to fascinující pohled: v deseti improvizovaných kuchyních, jakýchsi otevřených boxech, kmitají soutěžící, každý má k ruce pomocníka, takzvaného commiho, a kouče z řad bývalých finalistů nebo rovnou vítězů. Všichni tři jsou v tranzu, naprosto soustředění na práci.

Evropské finále kuchařské soutěže Bocuse d’Or.

Evropské finále kuchařské soutěže Bocuse d’Or.

Každý krok od vykostění ryby, přes tepelnou úpravu hřbetu až po nandání na talíř je evidentně přesně naplánován. Tým musí oba špičkové pokrmy zvládnout za 5 hodin a 35 minut. Každý z koučů proto sleduje podrobný rozpis práce a jednotlivé kroky si odškrtává, aby se na nic nezapomnělo a trenérův svěřenec nezaostával za naplánovaným časovým harmonogramem. Už práci v kuchyni během příprav sledují porotci z řad špičkových kuchařů všech soutěžících zemí, kteří hodnotí například i to, jak dokáže tým v kuchyni jednotlivé ingredience vytěžit.

Za pět a půl hodiny musí soutěžící se svým týmem připravit po čtrnácti talířích ryby a masa. Velkou část zvěřiny však porotě a publiku prezentuje jako opulentní mísu, která spíše než jídlo vypadá jako galerijní exponát. Každý je pokrm za nadšeného jásotu publika prezentován nejen porotě, ale také novinářským objektivům.

Evropské finále kuchařské soutěže Bocuse d’Or.

Evropské finále kuchařské soutěže Bocuse d’Or.

Porota pod vedením francouzského šéfkuchaře Serge Viera, vítěze Bocuse d’Or 2005, potom hodnotí nejen chuťovou a vizuální stránku pokrmů, ale také přístup k surovinám, zapojení regionálních specifik v receptu s masem i využití zeleniny v pokrmu s rybou, která měla tvořit minimálně jeho polovinu. Jediná chyba může zhatit roční přípravu a milionovou investici.

Aby dnes kuchař na Bocuse d’Or uspěl, nestačí být perfektní v kuchyni. Musí se stát také schopným manažerem, obklopit se dobrým týmem a v neposlední řadě se minimálně na několik měsíců před soutěží vzdát běžné práce v restauraci. Cesta od samotného začátku až do finále Zlatého Bocuse může podle odhadů přijít až na 300 tisíc euro, nějakých 8 milionů korun. Bez toho všeho dnes uspět nelze. Na druhou stranu, úspěšní participanti Bocuse d’Or se automaticky řadí mezi světovou kuchařskou elitu a o dobré živobytí tak mají postaráno.

Češi se prozatím ve špičkové konkurenci příliš neprosadili. V roce 1995 zabodoval Patrik Jaroš, když ve světovém finále obsadil třetí příčku. Český rodák ovšem reprezentoval Německo. Nejdále zatím došel někdejší sous chef restaurace Kampa Jan Všetečka, v roce 2009 se umístil na 14. místě světového finále Bocuse D’Or. Letos se o evropskou kvalifikaci pokoušelo sedm českých kuchařů, v ostré konkurenci však bohužel neobstáli.

Evropské finále kuchařské soutěže Bocuse d’Or.

Evropské finále kuchařské soutěže Bocuse d’Or.

Zlatá medaile naopak po finále evropské elity zůstává v Maďarsku. Porotu přesvědčil Tamas Szell z michelinské restaurace Onyx v Budapešti. Vyhrál s jelením hřbetem grilovaným na dřevěném uhlí s maďarským kořením, houbami a uzeným vepřovým sádlem mangalica a lehce soleným jeseterem a langustinou s glazovaným nakládanými semínky medvědího česneku a karamelizovaným máslem.

Szell a dalších deset postupujících Evropanů se utkají příští rok v lednu na světovém finále Bocuse d’Or v Lyonu se špičkou z Asie, Spojených států amerických či Latinské Ameriky. Akce bude o to důležitější, že mistrovství světa ve vaření tam oslaví 30 let od zrození.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...

Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...