Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jídlo

Ze Středního východu do Brna. Tady mi lidé v restauraci řeknou, když se jim něco nelíbí, říká šéfkuchař

Restaurace Element zaujme netradičními jídly i originálním interiérem, v němž majitelé třeba ponechali dřevěnou podlahu mořenou volskou krví a skleněnými dlaždicemi nalezenými pod původním linem obložili barové a kuchyňské pulty. Kulinární Brno tak posunuli zase o kousek dál. | foto: Lenka Požárová

Premium Rozhovor
Tomáš Reger chtěl vařit a cestovat. Splnil si to coby kulinární kurátor, který otevíral restaurace na klíč v Marrákeši, Bejrútu, Teheránu, Dubaji nebo na Seychelách. Co tato profese obnáší a proč si po čtrnácti letech strávených na Středním východě otevřel restauraci zrovna v Brně?

Byli všude a dělali všechno. Tak by se dala s nadsázkou shrnout profesní historie Tomáše Regera a jeho parťáka a šéfbarmana Jana Lišky. Restaurace Element, kterou si loni v létě v Brně otevřeli, fungovala jen osm týdnů, když jí vládní protipandemické nařízení zatrhlo tipec. I tak stihla zaujmout netradičními jídly i originálním interiérem, v němž majitelé třeba ponechali dřevěnou podlahu mořenou volskou krví a skleněnými dlaždicemi nalezenými pod původním linem obložili barové a kuchyňské pulty. Kulinární Brno tak posunuli zase o kousek dál.

Inspirace Asií se v Elementu nezapře. Platí to pro nápadité ledové čaje,...
Byli všude a dělali všechno. Tak by se dala s nadsázkou shrnout profesní...

Restauraci jste otevřeli jen pár týdnů po svém přesunu z Emirátů do Brna. Jaké to je, dozorovat stavbu kuchyně na dálku?
Dělám to běžně, tohle mě vůbec nestresovalo. Měl jsem navíc výhodu, že Honza byl mýma očima. A v tom prostoru jsem byl půl roku předtím, i když ještě nebyl vybavený. Dva dny po příjezdu jsem pak strávil tím, že jsem naobjednal různé řezy masa a díval se, co a jak funguje, než jsem si vybral dodavatele. Samozřejmě v takové fázi ještě nemůžete znát jejich spolehlivost. Otevřít restauraci pro mě ale znamená pár tahů, a jedu.

Přečtěte si celý článek a veškerý další obsah na Lidovky.cz s iDNES Premium

Akční nabídka první měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...