8. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Po povodních dejte pozor na ryby. Mohou být kontaminované

Lidé nacházejí ryby v zatopených garážích a sklepech. Nejezte je, varují hygienici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé nacházejí ryby v zatopených garážích a sklepech. Nejezte je, varují hygienici. | foto: ČTK

Žloutenka, úplavice, salmonelóza. Pokud nechcete riskovat tyto nemoci, na ryby ze záplavových oblastí byste na pár týdnů měli zapomenout. Mohou být totiž kontaminované ze znečištěné povodňové vody.

Voda při povodních zaplavila čističky odpadních vod i staré továrny. Hygienici varují před samotným kontaktem se znečištěnou vodou. Lidé musí nosit ochranné rukavice a používat dezinfekční prostředky. A v případě konzumace ryb hrozí úplně stejné riziko nákazy.

Povodně den po dni:

"Protože nikdo neví, co všechno bylo spláchnuto a co všechno v té vodě může být, není vyloučeno, že ryby mohou být kontaminované. V této době by se tedy neměly konzumovat," radí Hana Kunstovná z Hygienické stanice hlavního města Prahy. 

Lidé nacházejí ryby v zatopených garážích a sklepech. Nejezte je, varují hygienici.
Lidé nacházejí ryby v zatopených garážích a sklepech. Nejezte je, varují hygienici.

A varuje před možnými nákazami. "Ze záplavové vody hrozí infekční onemocnění, třeba salmonelózy, virová hepatitida typu A, bacilární úplavice. Pokud by lidé měli oděrky na rukou a manipulovali znečištěnou rybou, mohou dostat i leptospirózu či tulerémii," shrnuje hygienička.

Ztráty tisíců ryb

Stejné varování přichází i od veterinářů. "Kdo by chtěl konzumovat ryby zasažené povodní, měl by to pečlivě zvážit. Pokud takovou rybu uloví v záplavové vodě, hrozí kontaminace ryby," říká Josef Duben ze Státní veterinární správy.

FOTOGALERIE: Lidé začali uklízet spoušť

S úklidem začali i lidé ze Svobody nad Úpou. Do domů a zahrad jim natekla voda, která se valila po silnici od Jánských Lázní. (4. června)

A zmiňuje také velké ztráty na rybách. "V záplavových oblastech většina těch určených ke konzumaci uplavala. Počty ztracených, uplavaných ryb se pohybují v řádů tisíců. Zatím máme hlášeny ztráty zhruba 300 tisíc ryb různých věkových kategorií. V naprosté většině jde o ztráty doslova, ryby záplavová voda opravdu odnesla."

A jak dlouho bude trvat, než se voda dostatečně vyčistí a z těl ryb se dostanou škodliviny? Podle veterinářů to budou týdny. "Pakliže došlo k propláchnutí vodotečí či malých vodních nádrží, trvá jisté riziko z kontaminace několik týdnů, než se případná rezidua z těl ryb vyloučí," říká Duben.

Až opadne voda, plánují veterinární inspektoři chovné rybníky prověřit, aby bylo možné rizika nákazy vyloučit.

Michaela Černá

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?