130 let

Pivovar v Úněticích se pyšní jednoduchým interiérem. Nabízí i skvělé pivo a k němu sladěné jednoduché, ale výtečné jídlo. | foto: Tomáš Krist, Lidové noviny

Recenze

Poctivé jídlo a dobré pivo v Úněticích. Méně je více

Jídlo
  •   7:00
Právě před rokem se v Únětickém pivovaru začalo po 62 letech opět vařit pivo. A nejen to - nabídnou vám tu i jídla, která se k němu skvěle hodí. Kuchaři nešetří na surovinách a obsluha na úsměvech. Kombinace krásného místa, dobrého piva a poctivě připraveného jídla je neodolatelná.

Pivovar stojí v Úněticích už od roku 1710, ale pivo tu vařili mniši ještě dříve. Pivovarskou tradici přerušil na dlouhý čas až rok 1949. Současní majitelé Únětického pivovaru na ni však před rokem úspěšně navázali a ode mě si za to zaslouží velkou pochvalu.

Pro sousedy i přespolní

Budova pivovaru stojí na stejném místě jako kdysi a v podstatě v nezměněné podobě. Ve dvoře je velká zahrádka, dobře zařízená pro cyklisty, kteří ji o slunečném víkendu spolehlivě zaplní. K dispozici je samostatný venkovní výčep, který urychluje obsluhu, když je zahrádka plná. Navíc je venku i velký dětský koutek.

Restaurace se nachází v rozlehlé klenuté místnosti, je zařízena starými dřevěnými stoly a všemožnými židlemi, které se k nim hezky hodí. Není plná obrázků, pivovarských artefaktů ani jiných serepetiček, přesto - anebo spíš právě proto -se v ní budete cítit dobře. Přesně takhle si představuju venkovskou hospodu: nic umělého, hodně lidí, kteří se navzájem znají a chodí do hospody na pivo i na kus řeči se sousedy. Při naší poslední návštěvě sotva před deseti dny byla restaurace i ve všední večer plná do posledního místa. Většina hostů byla místních.

Aniž bychom to tušili, vyrazili jsme si sem na večeři přesně rok poté, co v Úněticích v novodobé historii uvařili první várku piva -dobré hořké nepasterizované dvanáctky z českého sladu z malé středočeské sladovny a zčeského chmele - žateckého poloraného červeňáku. Dvanáctka tekla proudem, a zdarma, všichni byli veselí a usměvaví, což byl asi nejlepší důkaz toho, že pivovar funguje ke spokojenosti majitelů i hostů.

Ke škvarkovému salátu si dejte pivní kynuté škvarkové placky s kysaným zelí.

Dobře promyšlený lístek

Nabídka jídla je sestavena nápaditě, je stručná a k hlavnímu nápoji, který tu čepují, přesně sedí. Napočítala jsem sedm menších jídel k pivu, která poslouží i jako předkrm, jednu polévku a pět hlavních jídel. Pak je tu malá úlitbička v podobě dvou salátů pro vegetariány a chronické dietáře (ačkoliv smaženým sýrem ani balkánským sýrem moc kalorií neušetří). Trochu nesmyslně působí těstoviny s rajčaty a masovou směsí. Saláty chápu, těstoviny bych z nabídky směle vypustila.

Z předkrmů určitě zaujmou smažené vepřové dršťky (65 Kč), které jsem jinde podávat neviděla, stejně jako teplý škvarkový salát (65 Kč). Dršťky jsem vynechala, škvarkům jsem ale neodolala a dostala jsem lehce osolené a opepřené škvarky spolu s opečenou červenou cibulí a rozpečenou osminkou kmínového chleba. Ještě lépe než dobrý chléb se ke škvarkovému salátu hodily pivní kynuté škvarkové placky s kysaným zelím (45 Kč), které nebylo přílohou, ale součástí placek. Vyzkoušeli jsme i poctivý kuřecí vývar, ve kterém překvapilo celé malé stehýnko (39 Kč) mezi domácími nudlemi a strouhanou kořenovou zeleninou.

Z hlavních jídel u mě vedou pomalu pečená hovězí žebra (175 Kč), opět podávaná s rozpečeným chlebem, miskou křenu, hořčice a cibulového výpeku. Díky tuku, který je žebrům vlastní, bylo maso dokonale měkké a šťavnaté, v chuti byla cítit cibule i česnek, na kterých se peklo. Maso mělo opravdu jemnou konzistenci, rozpadalo se na jednotlivá vlákna a jeho úprava, kterou lze jednoduše napodobit v domácích podmínkách, může být inspirací pro levné a zajímavé jídlo. Šestisetgramová porce žeber, byť s kostí, je opravdu velká a neuděláte chybu, když si jídlo dáte ve dvou.

Dobré bylo i vepřové žebírko s pivní omáčkou a grilovanou zeleninou (165 Kč), jen česnekový dip na opečených bramborách příliš přehlušoval ostatní chutě. Méně zdařilý byl vepřový řízek (125 Kč), na kterém se nedá nic zkazit jen zdánlivě. Hodně suché maso v nekřupavém trojobalu mi moc radosti neudělalo a považuji ho za nejslabší jídlo z aktuální nabídky.

Pivní sladkost na závěr

Všudypřítomného piva se nemusíte vzdát ani při výběru dezertu. Tvarohovou pěnu s pivem, lesnímovocem a lámaným perníkem (60 Kč) můžete zapíjet teplou čerstvou sladinou s rumem (35 Kč). Originální zákusek je poměrně štiplavý a potěší hlavně ty, kteří rádi ujídají právě vzešlý kvásek nebo drožďovou pomazánku. Jemně pálivá chuť dominuje nad sladkou, a navíc jí sekunduje lehká kyselost lesního ovoce (mražená směs). Dobrý nápad kazí jen zbytečná ozdoba talíře laciným čokoládovým toppingem. Sladina s rumem je naopak překvapivě sladká. Voní přesně tak jako pivovar sám. Uvítala bych navíc kousek citronu, aby se přílišná sladkost dala podle chuti trochu regulovat.

Venkovské pivo jen pár stanic MHD od centra Prahy

Pochvalu si ode mě Únětický pivovar nezaslouží jen pro dobré pivo a zajímavou nabídku poctivě uvařených jídel. Zaslouží si ji i pozorná a rychlá obsluha, ke které nemám jedinou výtku. Naopak, budu určitě vzpomínat na milou servírku, která protestovala, když jsme jí dali -podle jejích slov - příliš vysoké dýško.

Pivovar v Úněticích - hodnocení.

Únětický pivovar je nejen skvělé místo na víkendový výlet za hranice Prahy, ale vzhledem ke snadné dopravní dostupnosti má smysl vyrazit sem i ve všední den na večeři nebo jen na pivo. Za 20 minut jste autobusem zpátky v Praze a určitě se nebudete vracet zklamaní.

Autor: