Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Podívejte se: vesnice pod Karpaty žije husími hody

Jídlo

  7:00
Když si zahraniční turisté objednají ve slovenských restauracích typickou národní specialitu, zpravidla dostanou brynzové halušky. To ale neplatí ve vesnici Slovenský Grob, která je už několik desetiletí vyhlášená zcela jinými pochoutkami. Dostaveníčko v obci vzdálené asi 15 kilometrů od Bratislavy si dávají tisíce lidí kvůli husím hodům.

Obec Slovenský Grob nedaleko Bratislavy je už několik desetiletí vyhlášena husími hody. foto: ČTK

Útulné restaurace ve vesnici pod Karpaty, kde se stoly takřka prohýbají pod vonící, dokřupava upečenou husou, orestovanými husími játry, tenkými plackami z bramborového těsta zvanými lokše, dušeným zelím, vínem a štrúdlem, ožívají právě na podzim. Pečené husy zde mají staletou tradici.

"V sezoně se spotřebuje 10.000 až 15.000 hus," řekla Dana Kisslingová, šéfka místního sdružení restaurací, které nabízejí husí speciality.

Dokřupava upečená husa

Kdo by si myslel, že příprava chodu vyžaduje znalost tajného receptu nebo dlouholeté kuchařské umění, je na omylu. "Recept je o jednoduchosti. Nejdůležitější je domácí husa krmená kukuřicí, tehdy dostává maso vláčnost," poznamenala Kisslingová. Husa se předem nasolí, pak se potře mlékem, podlije a tři hodiny peče v hliněném pekáči. Protože nejlepší je čerstvá, některé restaurace vyžadují od hostů rezervaci předem.

Husa se předem nasolí, pak se potře mlékem, podlije a tři hodiny peče v hliněném pekáči.

Husí hostina trvá několik hodin

Na gurmánský zážitek je potřeba vyhradit si několik hodin a zajistit si odvoz. Hosté začínají aperitivem, hruškovicí, po které následuje lahůdka v podobě opečených husích jater, pak hlavní chod a dezert. Místní shodně soudí, že husí hody jsou o zážitku, nikoliv o zahnání hladu. Pokud si ale návštěvník dopřeje celou nabídku navštíveného podniku, od stolu bude zajisté vstávat s přeplněným žaludkem. Místní speciality ochutnalo také mnoha zahraničních politiků, Kisslingová si vzpomněla na návštěvu bývalého českého prezidenta Václava Havla i jeho nástupce Václava Klause.

Neodmyslitelnou součástí hodového menu jsou i placky zvané lokše.

Založit tradici pečených hus umožnily Slovenskému Grobu okolní stojaté vody vhodné pro chov této drůbeže. Kdysi se husy pekly v pátek u pekaře a hospodyňky je v sobotu nosily na trhy do Bratislavy nebo Trnavy. Později místní obyvatelé postávali u svých domků a pečené maso nabízeli posádkám aut projíždějících vesnicí. Hosty vodili i do svých příbytků, kde vybudovali prostory pro návštěvy. Tak vznikla dnešní podoba husích hodů. Sezona trvala od prvního burčáku do prvního sněhu.

Pečená husa je ve vesnici pod Karpaty vyhlášenou pochoutkou.

Husa pro čtyři vyjde na 60 eur

V 70. letech minulého století se husy pekly v každém druhém domě ve vesnici. Po pádu komunistického režimu hostitelů výrazně ubylo. "Provozy zmizely, ne každý dokázal udržet nebo zvýšit úroveň," uvedla šéfka místního cechu. Nyní si zákazníci mohou vybrat ze tří desítek restaurací. Ve vesnici čítající 2000 obyvatel je hostům k dispozici 2500 míst u stolů. Hodování ale není nejlevnější. Jen samotná pečená husa, která postačí pro čtyři lidi, přijde na zhruba 60 eur (1480 korun).

Pečené husy mají ve vesnici Slovenský Grob staletou tradici.

Pokud by si někdo z asi 50.000 hostů, kteří v hlavní sezoně každoročně do Slovenského Grobu zamíří, chtěl prohlédnout chov hus, paradoxně odejde s nepořízenou. Po odvodnění bažin z blízké rezervace Šúr v 60. letech minulého století podmínky pro chov této vodní drůbeže vesnice ztratila. Nyní restaurace nakupují husy z prověřených domácích chovů na jižním Slovensku.

Autoři: ,