Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Pokrok českých restaurací: salát a méně smažených jídel

Salát, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Salát, ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Saláty jako hlavní jídlo nabízí téměř dvě třetiny českých restaurací, před třemi lety jen polovina. Výrazně narostl také počet restaurací, kde je v denním menu alespoň jedno nesmažené zeleninové jídlo a o poznání dostupnější jsou i menší porce hlavních jídel.

Podle hlášení restaurací stoupl za tři roky prodej zdravých a vyvážených jídel zhruba o pětinu, což je téměř trojnásobek proti roku 2009. Podle průzkumu ale stále je prostor pro zlepšení - o kaloricky méně náročné pokrmy má zájem víc lidí, než uvádějí jako poptávku restaurace.

Podle odbornice na zdravou výživu Ivy Málkové to může být tím, že lidé se po zdravém jídle neptají a vybírají z nabízeného menu. Za pozitivní označila to, že lidé výrazně víc chtějí pestrou nabídku jídel.

K obědu je doporučeno pro ženy s menší pohybovou aktivitou, nebo ty, které chtějí zhubnout, 1500 kJ, pro lidi aktivní pak 2500 kJ. Ideální je, když součástí každého pokrmu je zelenina. Zdravější je netučné maso kuřecí, krůtí či libové hovězí a ryby.

Kde si vést obědový deník?

Pomoci ke zdravějšímu způsobu stravování může nový web www.ticketka.cz. Pro ty, kdo chtějí zhubnout, je doporučeno omezit přílohu. Lidé si na něm zdarma mohou vést obědový deník. Zapíšou si do něj, co snědli, program jim sdělí, kolik energie přijali, a vede jim přehled energetického příjmu. Aplikaci je možné stáhnout i pro chytré telefony.


Vyplynulo to z průzkumu stravovacích návyků, který v projektu Food provedla v letech 2009 a 2012 společnost Edenred.cz "Průzkum potvrdil, že restaurace reagují čím dál víc na poptávku nabízet vyváženější a zdravější stravu," řekla novinářům Daniela Pedret z této společnosti. Průzkumu se letos na jaře účastnilo 243 restaurací a 731 strávníků, před třemi lety to bylo 260 restaurací a 656 strávníků.

Projekt pod záštitou Evropské komise se zaměřuje na vzdělávání majitelů restaurací i jejich strávníků ve zdravé životosprávě.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Testování na protilátky proti koronaviru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Testování na protilátky proti koronaviru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Testování na protilátky proti koronaviru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...