11. března 2016 6:03 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Potřebujete povzbudit a zbavit se stresu? Vyzkoušejte guaranu

Guarana (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Guarana (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Snižuje únavu, udržuje pozornost a doporučuje se při velkém nervovém vypětí či dokonce proti depresím. Obsahuje totiž vysoké množství kofeinu. I proto se guaraně přezdívá druhý kokain.

„Guarana je se užívá jako doplněk stravy, který obsahuje výtažek z rostliny, česky paulinie opojné (Paulinia cupana). Získává se ze semen jejich plodů. Jejich hlavní složkou je kofein. Kofein povzbuzuje nervový systém, zvyšuje činnost srdce, mírně snižuje krevní tlak, snižuje srážlivost krve, zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv a tvorbu moči. Pokud ho srovnáme s kofeinem obsaženým v kávě, vstřebává se pomaleji a déle působí,“ říká Tomáš Arndt z Prozdravi.cz.

Guarana (ilustrační foto)

A doplňuje: „Podobně jako čaj a káva obsahují semena paulinie opojné také theobromin a theofyllin. Dále obsahují vitamín C a vitamíny ze skupiny B. Pozitivní účinky guarany pomáhají zejména při únavě organismu. Guarana dodává energii, podporuje celkovou regeneraci a revitalizaci organismu. Podávání je vhodné při rekonvalescenci a po dlouhodobých nemocech.“

Guaraně se přezdívá druhý kokain. Po vstřebání dokáže člověka nabudit, zlepšit mu náladu a ztišit bolesti, i ty menstruační. Pokud guaranu konzumujete pravidelně, může vám dokonce pomoci odbourat stres. Mimo jiné se požívá také k detoxikaci a pročištění těla. Navíc dlouhodobě zlepšuje paměť a pomáhá se soustředěním.

„Vzhledem k uvedeným vlastnostem by guaranu neměli užívat děti do 15 let věku, těhotné a kojící ženy, pacienti s poruchou srážlivosti krve a kardiovaskulárními poruchami. Rovněž je třeba dodržet doporučené dávkování, při jeho překročení může dojít k předávkování. Obsažené látky mohou ovlivnit také účinky některých léků,“ radí Arndt.

Guarana vs. káva

Jedním šálkem kávy dostanete do těla 20 až 120 miligramů kofeinu, podle toho, jak silnou kávu pijete. Účinek kofeinu v kávě působí jako přímka směrem nahoru, která ale zase rychle míří dolů. Účinky guarany jsou pozvolnější a rovnoměrnější. Z jedné kávové lžičky guarany si můžete uvařit litr či litr a půl čaje, který obsahuje 50 miligramů kofeinu.

Přírodní afrodiziakum

Guarana hraje důležitou roli v kulturách brazilských kmenů Tupi a Guaraní. Tyto kmeny věří, že má rostlina magické účinky: léčí střevní problémy a působí jako prostředek nabytí síly. Jihoameričtí indiáni oceňují i její afrodiziakální účinky.

apeAlena Pecháčková

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ SVÁŘEČŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 37 000 - 42 000 Kč