Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Poznáte druhy sushi? Poradíme vám jak je připravit

Sushi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sushi | foto: Shutterstock

Sushi je pokrm, který nabízí nespočet variací. I přesto, že existuje mnoho způsobů, jak ho připravit, japonské sushi ctí tradici. Správně připravená japonská klasika je barevná a založená na tom, že se chutě nepřebíjí. Naopak se skvěle doplňují a pravě v tom je kouzlo tradiční japonské pochoutky. Poradíme vám, jak rozlišovat jednotlivé základní druhy sushi?

Mezi nejznámější druhy sushi patří Maki, California roll, Nigiri, Temaki, Sashimi a Gunkan. "Nejzákladnějším druhem sushi je Maki. Do maki se většinou používá jeden, případně dva druhy náplně, jen výjimečně tři a více. Dále máme maki roll, u té je obsah bohatší, asi tak tři i více náplní plus ještě něco na "obalení". U futomaki je obsah nejbohatší. I pět náplní a více, ale není to pravidlo, jen pomůcka," říká Štěpán Návrat, majitel pražského podniku Café Buddha Balbínova, který vede pravidelné sushi kurzy.

A jak připravit sushi rýži?


A jak připravit Maki sushi? Budete potřebovat rýži na sushi, řasu nori a suroviny pro nejrůznější náplně - tuňák, losos, krevety, zeleninu a třeba avokádo. "Prvním předpokladem pro dobrou rolku je nákup kvalitní suroviny, nejlépe japonské rýže s kulatým zrnem," vysvětluje Návrat.

Do maki rolky používáme hlavně ryby, ale i zeleninu
Maki rolka s okurkou a praženým sezamem

"Rýži balíme do řasy nori pomocí bambusové rohožky makisu. Do maki se většinou používá jeden, případně dva druhy náplně, jen výjimečně tři a více. Do maki rolky používáme hlavně ryby, ale i zeleninu," doplňuje kuchař.

Dalším druhem, který si doma můžete připravit je California maki roll, rozdíl je především v balení rolky. U California roll je rýže na povrchu, liší se tedy v rolování. K její přípravě budete potřebovat rýži na sushi, řasy nori, okurku, avokádo, krabí tyčinky, opražený sezam a japonskou majonézu (lze použít i obyčejná majonéza bez příchuti).

Jak připravit California maki roll?

  • Obalte si bambusovou rohožku dvěmi vrstvami potravinové fólie. Archy řas nori přepůlte (pokud máte čtvercové), položte lesklou stranou na rohožku a naneste přibližně 100-120 g rýže po celé ploše řasy.
  • Posypte lžičkou sezamu nebo na konci obalte a celé otočte řasou nahoru. Na řasu naneste trochu japonské majonézy. Podélně rozpůlte krabí tyčinku, odkrojte asi 3 mm silný a 7 cm dlouhý plátek slupky okurky a nakrájejte na tenké nudličky, rozpůlte avokádo, nakrájejte z něj podélně čtyři "měsíčky", oloupejte a nakrájejte na podobné nudličky jako okurku.
  • Tyčinku, čtvrtinu nudliček okurek a avokáda rozložte na řasu a zarolujte. Krájejte na osm kusů.  
  • Podávejte s wasabi, zázvorem a sójovou omáčkou.


"Nigiri jsou rýžové bochánky ve tvaru hranolu z rýže, který je modelován tak, aby bylo uprostřed duté místečko. Při skusu se pak nigiri samo rozdělí na dvě sousta. Je to umění, v němž se dokonce pořádají soutěže, takže se pro začátek spokojte s tvarem válečku," vypráví Návrat o dalším druhu sushi.

Kuchař a lektor sushi Štěpán Návrat radí, jak nejlépe připravit rýži.

Kuchař a lektor sushi Štěpán Návrat radí, jak nejlépe připravit rýži.

Na jeho přípravu budete potřebovat rýži na sushi, plátky syrových ryb, plody moře, jikry, avokádo, papriku, takuan (nakládaná ředkev) a chřest. "Pokrm zdobíme buď plátkem ryb, krevetou, avokádem, oblíbená je i vaječná omeleta tamagoyaki, pro niž je typické, že se připravuje na hranaté pánvi, chutnat ale bude i z té klasické," vysvětluje sushi lektor.

U Temaki se řasa nori neroluje, ale vytvoří se z ní kornout, který se vyplní rýží, masem či kaviárem. Sashimi připravíme tak, že syrovou rybu, kterou nakrájíme na tenké plátky, namáčíme do sojové omáčky a wasabi. A poslední ze základních druhů sushi? Gunkan je nejmenším druhem sushi, zato má velice výraznou chuť, kterou zajišťuje především kaviár.

Pro a proti rýžovaru. Vyplatí se nákup?

Alena Pecháčková

Autor

Alena Pecháčkováalena.pechackova@lidovky.czČlánky

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...